Ananas ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Ananas ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Ağaç bakımı Sebze & meyve

Ananas ağacı mükemmel meyvelerini sizlerle kavuşturan bir ağaç çeşididir. Genellikle sıcak ülkelerde daha verimli bir şekilde meyve vermektedir. Ananasgiller 1555’te Jean de Léry tarafından ilk olarak Brezilya’da bulunmuştur. Ananas ağacı keşif edildikten sonra ilk defa Fransa’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Popüler bir tropikal meyvedir. En iyi ve en büyük ananas ağacı yetiştiriciliği için kurulan yer Hindistan’da bulunmaktadır. Çoğu ülke iklimine uygun olmadığı için her ülkede üretimi yapılamaz. Peki Ananas ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır? Bünyesinde bulundurduğu uzun ve dikenli yaprakları sayesinde sıcak havalarda kolaylıkla korunabilir. Yine de çok fazla sıcağı sevmez. Onun yetişeceği ortam daha çok ılık olacaktır. Türkiye’de genellikle Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Yetişmesi için bulunduğu ortamının ılık ve nemli olması gereklidir. Bol yağış olan bölgelerde verimli ve kaliteli bir şekilde yetişebilir. Bunun yanı sıra deniz kıyısına yakın olan bölgelerde de yine daha verimli şekilde yetiştiği gözlenmektedir. 15 ile 32 derece arası ananas ağacının rahat yetişmesi için kullanılması gereken koşullardan birisidir.

Ananas ağacının yetiştiği toprağın besin bakımından zengin olmasını gereklidir. Toprağının iyi bir şekilde seçilmemesi ananasların tam olarak büyümemesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle toprak seçiminde dikkat etmeniz gereklidir. Ananas ağaçlarını dikerken aralıklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir ananas ağacı ortalama 20 cm kök salabilmektedir. Toprağın sulamasının iyi bir şekilde yapılması gereklidir. Eğer ilk diktiğinizde doğru yetiştirme imkanlarını kullanıp ilk meyvesini vermesini sağlarsanız, önünüzde ki yıllarda daha verimli sonuçlar almaya başlarsınız. Toprağa diktikten 12 ay sonra çiçekleri açmaya başlar. Budama yapılırken dikkat edilmeli, ağaca ve meyvesine zarar verilememelidir. Dilerseniz ananas meyvesinin başıyla da köklendirme yöntemi ile evinizde kendi ananasınızı yetiştirebilirsiniz. İşte kısaca ananas ağacının bakımı ve yetiştirilmesi bu şekildedir.

Bunada Göz At  Susam Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Ananas ağacının meyvesinin faydaları

Ananas ağacının meyvesinin faydaları saymakla bitmez. Verdiği mükemmel meyveler en çok sağlık alanında verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Tıbbi açıdan ananasın kullanım alanlarına bir göz atalım;

  • Yaşadığınız kaygı ve stresi azaltır.
  • Kemik yapılarınızda güçlenmelere sebebiyet verir.
  • Diş etlerinde ki yaraları azaltır, diş etlerini kuvvetlendirir.
  • Bağışıklık sisteminizi düzenler ve kuvvetlendirir.
  • Vücudunuzda ki kan akışını düzenler
  • Sindirim sistemi rahatsızlıklarını düzenler
  • Hamilelik sırasında bulantılarınızı azaltır.
  • Soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Gözlerinizi kuvvetlendirir.

Ananas ağacı yetiştirmenin püf noktaları nelerdir

Peki Ananas ağacı yetiştirmenin püf noktaları nelerdir? Ananas ağacı genellikle tropikal  bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Bu nedenle her iklime uygun yetişen bir ağaç biçimi değildir. Ananasın güzel bir şekilde yetişmesi ve olgunlaşması için yetiştirildiği iklimin nemli olması gereklidir. Eğer nemli ve ılık bir ortam sağlanmazsa meyveleri tam olarak yetişemez. Toprak bakımda geldiğimiz zaman toprağının kesinlikle besin değerini çok yüksek olması gereklidir. Bu sayede yetişen ananaslar toprak besinlerinden faydalanıp, daha hızlı ve lezzetli bir şekilde büyüme göstermektedir. Ortalama bir ananas ağacının kökü 20 cm olduğu için ananas ağaçları dikerken aralarına belirli boşluklar bırakmanız gerekmektedir. Bu sayede ananasların kökleri rahat bir şekilde yayılabilir. Budamasını çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz gereklidir. Ananas ağaçlarının iç içe geçen bir şekilde yetiştirme biçimi olduğu için, herhangi bir yanlış budama yönteminde yetişen meyvenize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle dikkatlice sadece kuruyan yapraklarını budamanız gereklidir. ortalama 12 ay sonra çiçeklerini verecek olan ananas ağacını yetiştirmek ve büyütmek tamamen sabır işidir. İradenizle asla pes etmeden harika ananaslara sahip olabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL