Atlas Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Atlas Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Çiçek bakımı

Atlas çiçeği nasıl yetiştirilir? Botanik biliminde adı Epiphyllum olan atlas çiçeği, esasında kaktüs ailesine mensup bir bitki türüdür. Atlas çiçeğinin anavatanı, Brezilya sınırları içeriisnde yer alan Amazon ormanlarıdır.

Atlas çiçeği nasıl yetiştirilir, yapmanız gereken neler ve püf noktaları hakkında pek çok bilgi mevcut. Bu güzel bitkiyi doğal ortamları dışında yetiştirmek basittir. Dikkate değer olan, bitkinin maruz kaldığı ışı, sıcaklık-soğukluk ve sulanmasıdır. Ayrıca toprak yapısına da ayrı bir özen gösterilmeli. Atlas çiçeği yetiştirmek için ilk olarak bir yaprağa ihtiyacınız olacak. Bunu bir çiçekçiden veya internetten temin edebilirsiniz. Tamamen yeni bit bitki olması gereken kaktüs yaprağının ana gövdesinin sağlam ve sağlıklı olması gerekir.

Ana gövdeden kesilerek elde edilen atlas çiçeği yaprağı, yaklaşık 10 cm uzunlukta olmalı. Toprağa diktiğiniz çelik adı verilen yaprakları, en az 10 gün kadar güneşten uzak tutun. Dolap içi, banyo veya garaj gibi konumlar bunun için uygun olabilir. Bitki, ilk bir ay içerisinde kırılmaya karşı çok dayanıksız olabilir. Dikim yaptığınız saksının alt kısmında en az üç delik olduğuna emin olun. Bu sayede aşırı sulanmaya bağlı karşı çürümesinin de önüne geçebilirsiniz. Çoğu bitkide olduğu gibi dikimden itibaren verilen can suyunu vermeyin. Doğrudan güneş almadığı takdirde asılı saksılarda yaşayabilirler. Akat çiçeği dikmek için en uygun zaman nisan ve eylül arasındadır. Bu sayede doğrudan gelebilecek güneş ışıklarından da korunurlar.

Atlas Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Evinizde, bahçenizde veya verandanızda besleyeceğiniz göz doldurucu çiçeklere sahip atlas çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Atlas çiçeğinin özelliklerinden biri de akşamları açmasıdır. Atlas çiçeği orkide olarak düşünülebilir ancak esasında bir kaktüstür. Saksılarda yetişen atlas çiçeklerinin genişliği 15 cm, uzunlukları 90 cm kadar olabilir. Çiçek, genelde yaz aylarının başında açar.

Bunada Göz At  Kahkaha çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Bu bitkiler soğuğa karşı hassas olurlar ve 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda ev içinde veya sera içerisinde tutulmaları gerekir. Aşağı doğru sarkacak şekilde büyümeye elverişlilerdir ve bu onlar için ideal büyüme şeklidir.

Atlas Çiçeği Yetiştirmenin/Bakımının Püf Noktaları

Kolay yetiştirilen bitki türlerinden olsa da atlas çiçeği yetiştirmenin/bakımının püf noktaları sayesinde sorunsuz bir şekilde büyütebilirsiniz.

  • Çürümeyi kontrol etmek için her kesimde yavaşça çekin. Herhangi bir direnç hissederseniz, bu iyidir çünkü kesimin kök saldığıanlamına gelir. Bu süre zarfından sonra sulama yapmaya başlayabilirsiniz. Saksıya ilk ektiğiniz dallar yavaşça kök salmaya başladı süre zarfı içinde sulanmamalı.
  • Aşağı doğru büyümelerini teşvik etmek için, saksılarının yere temas etmemesi gerekir. Bu durumda asılı saksılar, hem aşağı salınım yapacakları şekilde büyümesini sağlar hem de zararlı salyangozların onlara ulaşmasına engel olur.
  • Güneş ışığını süzecek geniş delikli bir kumaş, panel veya pleksi benzeri cisimler, doğrudan güneş ışığı almasını engeller. Doğrudan güneş ışığı almak, atlas kaktüsünün yanmasına sebep olur. Gölgede olması da yeterince beslenememesini sağlayacaktır. Bu durumda atlas çiçeği yetiştirmenin püf noktaları için güneş ışığının şiddeti önemli bir yer tutar.
  • Asılı olması, şiddetli rüzgarlarda fazladan sallanması ve dallarının kırılmasına sebep olabilir. Bu durumda bir kısmının duvara yakın olmasını sağlayın. Atlas çiçeğinin yeterince hava sirkülasyonu alan konumlarda yer alması gerekir.
  • Kaktüs toprağının çok fazla ıslak olmaması gerekir ancak aynı zamanda kuru da kalmamalı. Bu yüzden toprağını muhakkak düzenli olarak sulamalı ve her gün nemli kalması gerekir. Ayrıca düzenli sulama yapmak, tuzlanmasını engeller ve toprağın karışmasını sağlar.
  • Kökleri inceleyin. Herhangi bir çürüme veya başka bir hasar belirtisi varsa, bitkiye mümkün olduğunca yakın bir yerden onları kesin. Aynı zamanda kaktüs ağacının yapraklarının ucunda meydana gelen olası hastalıklardan kurtulmak için onları kesin. Kaktüsünüzün çiçeği açtıktan ve kuruduktan sonra onları kopartın. Bu şekilde bitkinin daha sağlıklı büyüyebilmesini sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de hastalıklı dalları kestikten sonra makasın dezenfekte edilmesidir. Diğer türlü hastalık diğer yapraklara yayılabilir.
  • 1 ölçü alkol ve 2 ölçü su içeren bir karışım, çiçeğinizin yapraklarına ve toprağına dadanan zararlı böceklerin oluşmasını engelleyecektir. Püskürtme, örümcek akarı istilası ve diğer tespit edilmesi zor böceklerle savaşmak için en iyisidir. Bununla birlikte, kaktüsün epidermisine zarar verebileceğinden dikkatli olun. Tüm bitkiye püskürtmeden önce küçük bir alanda deneme yapın.
  • Kaktüsünüzün daha güzel ve canlı çiçekler açabilmesi için sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde gübreleme yapın. Fazla azotlu olmayan gübreleri tercih edin.
  • Toprağın nemi daha uzun süre tutabilmesini sağlamak için plastik kaplar kullanın. Ayrıca saksıların içerisinde kullanacağınız toprak için uygun bir çiçek toprağı seçmelisiniz. Saksıların nemli ancak ıslak olmaması gerekecektir. Islak olduğu taktirde kökler çürür.
  • Çiçeğinizi kapalı alanda veya bir serada tutuyorsanız, çiçeğiniz için orta ila yüksek nem sağladığınızdan emin olun. Bunu saksıya çakıl ve biraz su ile dolu bir tepsinin üzerine koyarak yapabilirsiniz.
Bunada Göz At  Kadife Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL