Ayva Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayva Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Ağaç bakımı

Uygun koşullar sağlandığı takdirde, ayva ağacı nasıl yetiştirilir sorusu sizin için bir sorun olmayacaktır. Bunun için birçok soruya cevap vermeye çalışacağız. Yetiştiricilikten önce ayva ağacı hangi toprakta yetişir ve ayva ağacı nasıl budanır gibi bilinmesi gereken birçok farklı yöntem bulunur.

Ayva ağacı nasıl yetiştirilir, ilk olarak ayva ağacı dikimi nasıl yapılır bakmak gerekir. Yıl boyunca güzel görülebilen nadir bir meyve ağacı olan ayva, çiçekleriyle ün salmış, yemesi keyifli bir meyvedir. Tarım endüstrisinde küçük bir rol oynuyor olsa da yıl boyunca tüketilir. Özellikle reçel, marmelat ve tatlı gibi mutfak yiyecekleri olarak servis edilmesi mümkündür.

Ayva ağacı yetiştirmek için seçeceğiniz toprak çok önemlidir. Bunun için verimli ve güneş alan bir arazi seçmeniz gerekecektir. Diğer bitkilerde olduğu gibi, ayva ağacı da tohum ve fidan ile yetiştirilebilir. Tohumlu ayva yetiştirmek için ilk olarak ayvanın çekirdeğini çimlendirmeniz gerekecektir. Sonbahar aylarında meyveden ayırdığınız bir ayva çekirdeğini yıkayın ve serin bir bölgede peçeteye sarılmış bir şekilde bekletin. Ağzı kapatılabilir bir poşetin ¾ oranında temiz ve nemli toprak veya yosun ile doldurun ve içine çekirdeği koyduktan sonra poşeti kapatarak buzdolabına yerleştirin. Bu şekilde 3 ay bekledikten sonra çıkartın ve yaklaşık 1 cm derinlikte bir saksıya ekin. Bolca can suyu vermeyi ihmal etmeyin. Don tehlikesi geçtikten sonra yeşillenen ayva fidanını toprağa ekin.

Diğer ayva yetiştiriciliği de çelik köklendirme şeklinde yapılan ekimdir. Bu şekilde toprağa ekilen aşılı ayva fideleri, kasım ve ocak ayları arasında yapılır.

Ayva Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Sarı, sulu ve lezzetli meyveler veren ayva ağacının özellikleri nelerdir? Ayva ağaçları kuru iklimlere karşı tolere sahibi özelliktedir. Don tehlikesi varsa, ayvaları derhal toplanmanız tavsiye edilir. Soğuk bölgede dalından koparılmış ayvaların gelişimi devam edecektir. Bunun dışında tavsiye edilen toplama mevsimi sonbahar aylarıdır.

Bunada Göz At  Badem Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayvalar bodur ve yarı bodur olarak iki farklı türevde yetiştirilebilir. Ortalama yükseklikleri 3.5 ila 5 metre arasında değişebilir. Ayvaların sebep olabileceği en büyük sorun, erken çiçek açmalarıdır ve ilk meyvelerini vermeden önce uzun bir gelişme dönemi yaşarlar.

Ayva Ağacı Bakımının/Yetiştirmenin Püf Noktaları

Ayva ağacı bakımının/yetiştirmenin püf noktaları şunlardır:

  • Kuru topraklarda ve nemli topraklarda yetişebilir ancak drene edilmiş topraklarda maksimum performans sağlayacaktır.
  • İlkbaharda düşük azotlu bir gübre ile gübreleme yapın. Çim gübreleri ve diğer yüksek nitrojenli bitki besinleri, çiçekler ve meyveler pahasına yemyeşil bitki örtüsünü ve yeni büyümeyi teşvik eder.
  • Tozlaşma sağlayabilmek için en az iki ayva fidanını dikmeniz gerekir.
  • Her zaman sulamak iyi değildir. Özellikle toprağı kuruduğu zaman sulamanız yeterli olacaktır.
  • Ayvaların alt dallarında ölü veya hastalıklı dallar dikkatinizi çekerse, ağacın tamamına yayılmaması için derhal budama yapmanız gerekir. Böylece ağacın daha şekilli ve sağlıklı büyümesi gerçekleşecektir. Kalın dalları budamak için ağaç testeresi kullanabilirsiniz.
  • Hafif topraklarda ekimden önce bol miktarda kompost eklenmeli ve her yıl kalın bir organik malç uygulanmalıdır. Çok kuru bir yaz mevsiminde onu iyice ıslatmalısınız.
  • Genellikle ayva fidanlarını sıcak ve güneşli bir yere ekmek veya daha soğuk kuzey bölgelerinde güneye bakan veya doğuya bakacak şekilde yetiştirmeniz tavsiye edilir.
  • Hafif veya sığ kireçli topraklarda ekimden önce bol miktarda organik madde eklenmeli ve daha sonra iyice malçlanmalıdır.

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL