Çanta çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Çanta çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Çiçek bakımı

Çanta çiçeği, ülkemizde en çok sevilen ve yetiştirilen bitki türlerinden biridir. Bu nedenle sık sık çanta çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır? Sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Çanta çiçeği, ismini çanta şeklinde olan yapraklarından almaktadır. Bazı yörelerde ismi “hanım çantası” olarak da anılır. Çanta çiçeği, yaz mevsimini seven çiçeklerden biridir. Bu nedenle sıcak iklimlerde bakılan çiçeklerden biridir. Çanta çiçekleri, diğer mevsimlerde genellikle dolar ve yapraklarını dökerler.

Çanta çiçeklerin birçok türü bulunmaktadır. Bu türlere göre çanta çiçeklerinin sulaması, çiçek şekilleri, renkleri ve bakımı farklılık göstermektedir. Bu nedenle eğer bir çanta çiçeği satın aldıysanız, öncelikle ne şartlar altında bakmanız gerektiğini sorarak öğrenmeniz faydalı olacaktır. Çanta çiçekleri, düzgün şartlarda bakıldığında uzun yıllar boyu yaşayabilirler ve her yaz çiçek açarlar. Ayrıca çoğaltılması en kolay çiçek türlerinden biri de çanta çiçekleridir. Kökten çoğaltma yöntemiyle siz de çanta çiçeklerinizi başka saksılara ekebilir ve bu saksıları sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Peki çanta çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Çanta Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Çanta çiçeği özellikleri söz konusu olduğunda birçok çanta çiçeği türü bulunduğundan yüzlerce madde sıralanabilir. Ancak biz, ülkemizde en sık yetiştirilen klasik çanta çiçeği türünü baz aldık. Peki çanta çiçeği özellikleri nelerdir?

  • Çanta çiçekleri oldukça sık hastalanan bitki türlerindendir. Eğer çanta çiçeğinizin hasta olduğunu gözlemliyorsanız onu diğer saksıların yanına koymamalısınız.
  • Çanta çiçeği bakımı sırasında toprak seçimi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çanta çiçeği, mutlaka kaliteli ve bol mineralli bir toprakta yetiştirilmelidir. Ayrıca özellikle çiçek açtığı yaz mevsimlerinde çanta çiçeğinize ek takviye verebilirsiniz.
  • Çanta çiçeklerinin sulanması da oldukça büyük önem arz etmektedir. Çanta çiçeğinizi düzenli sulamaya özen göstermelisiniz.
  • Çanta çiçeği yaprak bitlerini, kurtları, mantarları ve böcekleri üzerine çeken çiçek türlerinden biridir. Bu nedenle çanta çiçeğinizi düzenli olarak ilaçlamayı unutmamalısınız.
Bunada Göz At  Unutmabeni (beni unutma) çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Çanta Çiçeği Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Çanta çiçeği renkleri kırmızı, pembe, sarı ve turuncu tonlarında olabilir. Ayrıca bazı zamanlarda çanta çiçeklerinin üzerinde benekler ve çizgiler bulunabilmektedir. Peki çanta çiçeği bakımının püf noktaları nelerdir? Çanta çiçeği yetiştirirken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir?

Çanta çiçekleri, güneşi severler ancak asla doğrudan güneş ışığı almamalıdırlar. Çanta çiçeği bulunan saksınızı mutlaka güneş alan bir odada tutmalısınız. Çanta çiçeğinin bulunduğu yerin sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Çanta çiçeği sabit oda sıcaklığında tutulabilir. Ayrıca çanta çiçeğinin düzenli olarak toprağı değiştirilmelidir. Bu süreyi 6 ay olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca çanta çiçeğinin toprak değişimi mutlaka sıcak bir mevsimde veya ortamda yapılmalıdır. Ayrıca toprak değiştirme sırasında çanta çiçeğinin köklerine zarar verilmemelidir. Çanta çiçeği, asla doğrudan hava akıntısına bırakılmamalıdır. Hava akıntısı, oldukça hassas bir çiçek türü olan çanta çiçeğini ne yazık ki öldürebilir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL