Dünyanın En Pahalı Bitkileri Nelerdir?

Dünyanın En Pahalı Bitkileri Nelerdir?

Yazar: Emre Genel

Bilindiği üzere gezegenimizin %70’i su, %30’u ise topraktan oluşmaktadır. Eski çağlara oranlara bitki türlerinin günümüzde sayısının azaldığını söylemek mümkündür. Öyle ki, bitki denince ağaçlardan tutun çimenlere kadar birçok çeşidi saymak mümkün. Ancak bazı bitki türleri var ki, hem sayı azlığı hem de değerli olmaları nedeniyle dünyanın en pahalı bitkileri arasında yer almayı hak ediyorlar. Peki dünyanın en pahalı bitki türleri nelerdir?

Gloriosa

Gloriosa bitkisi, Türk dilinde alevli zambak olarak da bilinen bir bitki türüdür. Öyle ki bu bitki türünün tek bir tohumunun fiyatı yaklaşık 30 ila 40 Türk Lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Gloriosa bitkisinin günümüzde bilinen en önemli özelliği, oldukça zehirli olmasıdır. Bu nedenle evcil hayvan besleyenlerin ve küçük çocuklara sahip olan kişilerin yetiştirmesi tavsiye edilmemektedir. Gloriosa bitkisi dünya üzerinde oldukça nadir bulunmaktadır.

Lisyantus

Lisyantus bitkisi, lila – beyaz ve mor yapraklara sahip olan oldukça nadir bir bitki türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki, Türk Lirası bazında bu bitkinin türü 30 ila 70 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Bilinen en önemli özelliği bu bitki türünün yılda bir kere çiçek açması ve yapraklarının oldukça nadir olmasıdır. Bu nedenle “kağıt çiçek” adını da almıştır.

Lale

Ülkemizin en önemli değerlerinden biri olan lale bitkisi de dünyanın en pahalı bitkileri arasında yer almakta. Öyle ki günümüzde dünyanın en büyük lale üreticisinin Hollanda olduğu bilinse de, 17. Yüzyılda Hollanda’lı alıcıların bu bitki soğanını Osmanlı Devleti’nden oldukça astronomik rakamlara satın aldığı bilinmekte. Günümüzde fiyatı diğer bitkilere oranla çok pahalı olmasa da, lale bitkisi dünyanın en pahalı bitkileri arasında yer alıyor.

Rothschild Orkide

Bu orkide türü, bitki kaçakçılarının gözde bitkilerinden biri olarak yerini almıştır. Orkide türünün en önemli özelliği soyunun tükenmek üzere olmasıdır. 1987 yılında keşfedilen bu orkide türü, göz alıcı yaprakları ve canlı renkleri ile dikkat çekmektedir. Rothschild orkide türünün tek bir bitkisi, Türk Lirası cinsinden yaklaşık 14.000 birime tekabül etmektedir.

Bunada Göz At  Çiçek isimleri listesi

Juliet Gülü

Dünyanın en pahalı çiçeği söz konusu olduğunda, juliet gülü fiyatı ile gerçekten dudak uçuklatıyor. Öyle ki ilk kez 2006 yılında bir çiçek fuarında sergilenen bu gül çeşidinin yetiştirilmesi ve çiçek açması yaklaşık 15 yıl sürmüştür. Şeftali ve pembe tonlarında olan bu gül çeşidinin fiyatı, günümüzde yaklaşık 15 milyon dolar gibi bir rakamdır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL