Ejderha kanı ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Ejderha kanı ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Ağaç bakımı

Muhtemelen hayatınız boyunca görebileceğiniz en garip ve en güzel ağaçlardan biri Ejderha kanı ağacıdır. Bu ağaçlar çok karakteristik bir yapıya ve düz bir gövdeye sahiptir. Ayırt edici kırmızı bir reçine ürettiği için ismi buradan gelir. Bu yazımızda ejderha kanı ağacı nasıl yetiştirilir ve yetiştirmenin püf noktalarını sıraladık.

Ejderha kanı ağacı yetiştirmek için doğaya nazaran daha az koza sahibiz. Bu ağaç, kolay yetiştirilebilir olsa da büyüyebilmek için dünya üzerinde sadece tek bir doğal ortamda barınabilmiştir. Bu yüzden ejderha kanı ağacı nasıl yetiştirilir tavsiyelerimizi takip etmeniz gerekebilir.

Tohumla ejderha kanı ağacı yetiştirmek için, tohumların ilk olarak çimlendirilmesi gerekir. Doğada kuşlar onları yerler ve döllenmelerine yardımcı olur. Tohumları çimlendirmeye başlamak için üç ila beş gün ılık suda bekletilmesi gerekir. Dilerseniz güvenilir bir tohum satıcısından elde edebilir ya da başka bir ağacın meyvesinden tohum elde edebilirsiniz.

Saksıları gevşek saksı toprağıyla doldurun ve tohumları yaklaşık 6 cm derinliğe dikin. Tohumları bolca sulayın ve ışığa maruz bırakın; ancak doğrudan güneş ışığından kaçının. Doğada, bitkiler kireçtaşı kayalıklarında bulunur, bu nedenle toprağı kireçtaşı ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Doğadaki alçak toprak koşullarına uyarlanmıştır ve periyodik olarak muson yağmurlarıyla beraber besin elde ederler. Yaklaşık bir ay sonra tohumların filizlendiğini görebileceksiniz. Tek tek filizleri saksı toprağı ve turba karışımı ile 30 cm çapındaki ekim saksılarına nakledin. Bunları iç mekânda güneşli bir yerde bırakın veya dışarıda kısmen güneşli bir yere taşıyın. Bu bitki, topraktaki organik maddeyi takdir eder ve bu da ona besin sağlamaya yardımcı olur.

Bitkileri iyi sulayın ve bol güneş aldıklarından emin olun. Ejderha kanı ağaçları, bakımı kolay dayanıklı ağaçlardır. Birçok bahçıvan onları süs olarak kullanır ve genellikle çevre düzenlemesinde ve bazen kapalı saksı bitkileri olarak kullanılırlar. Kanopinin şekli su kaybını en aza indirmeye yardımcı olur.

Bunada Göz At  Madagaskar (Ejderha) Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Ejderha Kanı Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Sarp kayalarda, sıcak havalarda ve okyanus kıyılarında yaşama eğiliminde olan Ejderha kanı ağacının özellikleri nelerdir? Bu ağaç çoğu ağaca göre çok farklı bir yapıda ve yaşam koşullarına sahiptir. Ejderha kanı ağacı, doğada Yemen’de bulunan Umman denizinin izole bir adada büyür. Bunun dışında Kanarya Adaları ve Cape Verde gibi benzer iklime sahip yerlerde de bulunur. Kendine özgü kubbe şekline sahiptir ve 10 metreye kadar büyüyebilir. Küçük miktarda verdiği meyveler hayvanları beslemek için kullanılabilir ancak fazlası hasta edebilir. Ağacın adını veren kana benzeyen kırmızı reçine, tıbbi uygulama alanlarında ilaç olarak kullanılabilir. Bu reçine eski zamanlarda müzik enstrümanlarını boyamak, nefes tazelemek ve çömlekleri yapıştırmak için kullanılmış. Yapılan araştırmalarda bu kırmızı reçine içerisinde yer alan hemoglobulin, insan ve hayvan kanında bulunanla aynıdır. Aynı zamanda bu reçine içerisinde A, E, ve C vitamini olduğu düşünülmekte. Ejderha ağacı, kuşkonmaz bitkisinin akraba türleri arasında yer alır.

Bir ila dört tohum tutan çilek üreten bir monokottur. Olgunlaşmadan önce yeşil renkte olur ve yavaş yavaş siyaha dönerler. Nihayet olgunlaştırdıklarında kırmızımsı ve turuncumsu bir renge sahip olurlar. Ağaçlar yaklaşık 10 yaşına geldiklerinde ilk çiçeklerini vermeye başlarlar. Ejderha kanı ağacı özellikleri arasında sayabileceğimiz en şaşırtıcı bilgi uzun ömürleridir. Bilim adamları yaptıkları araştırmalar neticesinde, 500 yaşına kadar ejderha kanı ağaçları keşfettiler.

Ejderha Kanı Ağacı Bakımının/Yetiştirmenin Püf Noktaları

Bahçesinde bu dayanıklı ve eşsiz görünüme sahip ağaçtan yetiştirmek isteyenler için, ejderha kanı ağacı bakımının/yetiştirmenin püf noktaları nelerdir?

  1. Işık:Bu bitki nispeten parlak ışıkta büyümeyi sever.
  2. Su:Bitkilerin sulamalar arasında kurumasına izin verin, ancak tamamen değil. Bunlar kök çürümesine daha yatkındır. Bu yüzden asla suda oturmalarına izin vermeyin.
  3. Sıcaklık:  Draco türünde yer alan dragon kanı ağaçları, diğer Dracaena türlerinden daha fazla soğuğa toleranslıdır ve 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda yaşayabilir.
  4. Toprak:Gevşek, iyi drene edilmiş bir saksı karışımını tercih ederler.
  5. Gübre:Bitkilerinizi altı ayda bir kontrollü ve salınımlı gübre ile besleyin. İyi beslenen bitkiler, yapraklarda hafif kırmızımsı bir belirti geliştirir.
Bunada Göz At  Kayısı ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Dragon kanı ağacı, hafifçe saksıya bağlandığında büyür, ancak bitkinin aşırı ağır olmamasına ve daha küçük kapların üzerine devrilmemesine dikkat edin.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL