Guava ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Guava ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Genel

Guava ağacı, ülkemizde pek sık rastlanmayan bitki türlerinden biri olsa da meraklıları sıklıkla guava ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır sorusunu sormaktadır. Guava ağacı için öncelikle söylemek mümkündür ki bu çiçek, evde yetiştirilmesi uygun olan çiçek türlerinden biri değildir. Guava ağacının boyu, yaklaşık olarak 4 metre olarak bilinmektedir. Ancak doğal koşullarında guava ağacının boyu 10 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle eğer bu bitkiyi yetiştirmek gibi bir niyetiniz bulunuyorsa, kesinlikle geniş bir bahçeye sahip olmanız gerekmektedir.

Guava ağacı, her daim yeşil olan bitki türlerinden biridir. Öyle ki oldukça zorlu hava şartlarında ve fırtınalarda bile yaprakları dökülmemektedir. Guava ağacının meyveleri, bitki açtıktan yaklaşık 110 gün sonra 160 gram kadar ağırlığa ulaşmaktadır. Bir guava ağacından, yaklaşık 150 kilogram kadar meyve elde edilebilir. Peki guava ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Guava Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Guava ağacı özellikleri arasında ilk olarak tohumların oldukça sert bir maddeyle kaplı olması gelmektedir. Guava Ağacının tohumları sert olduğundan, çimlenmesi de oldukça zordur. Bu nedenle guava ağacı yetiştirmek için evde tohum üretmek yerine, hazır fidan almayı düşünebilirsiniz. Ancak evde guava ağacı ekecekseniz, guava tohumunun dış kısmını bir miktar zımpara ile zedeleyebilirsiniz. Bu sayede guava tohumunun daha hızlı çimlenmesini sağlayabilirsiniz.

Guava ağacı yetiştiriciliği için en makul alan bir seraya sahip olmaktır. Çünkü guava çiçekleri sıcağı severler ve meyveleri egzotiktir. Bir seranın içi genellikle 24 derece olduğu için bu sıcaklık guava ağacı için oldukça uygundur. Guava Ağacı fidesini ekerken toprağa yerleştirme adımı oldukça büyük önem taşımaktadır. Guava ağacı fidesini ekerken kökü toprağın çok derinine sokmamak gereklidir. Toprak ile hafifçe üstünü kapatmak yeterli olacaktır. Çimlenme işleminden sonra büyüyen fide, yaklaşık 5 cm boyutlarına geldiğinde bir saksıya veya asıl büyüyeceği alana ekilmelidir.

Bunada Göz At  İç Mekan Bitkileri Neden Ölür?

Guava Ağacı Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Guava ağacı bakımının püf noktaları ile siz de daha sağlıklı guava çiçekleri yetiştirebilir ve ölmekte olan guava ağacınızı kurtarabilirsiniz. Peki guava ağacı bakımının püf noktaları nelerdir?

  • Guava ağacının ekildiği saksı veya alan büyük olmalıdır. Guava ağacını ekmek için bol killi ve mineralli toprak verilmelidir. Özellikle çiçek açma ve meyve verme zamanlarında guava ağacına ekstra gübre verilebilir.
  • Guava ağacı düzenli olarak sulanmalıdır. Guava ağacının toprağı ne çok kuru ne de çok nemli olmalıdır. Fazla su, guava ağacını ne yazık ki çürütebilir. Bu nedenle toprak asla bataklık durumuna gelmemelidir.
  • Guava ağacı fide durumundayken yaprakları da sulanmalıdır. Sulama işlemini spreyli bir şişe yardımıyla yapabilirsiniz.
  • Guava çiçekleri mineralleri çok severler. Bu nedenle guava ağacının toprağını yumurta kabuğunu toz haline getirip karıştırabilirsiniz. Ayrıca yumurta haşladığınız suyu soğuttuktan sonra guava ağacını sulamak için kullanabilirsiniz.

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL