Hava Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Hava Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Çiçek bakımı

Hiçbir çiçeğe benzemeyen ve kendine ait karakteristik bir yapıya sahip olan hava çiçeği nasıl yetiştirilir? Hava çiçekleri son yıllarda popüler olmasıyla birlikte, enteresan bir yapıya sahip, evinizin baş köşesine yakışacak güzellikte bir çiçektir.

Yetişkin bir hava bitkisi, altı ayda bir kökünden farklı bir filiz ile yetiştirilir. Bu da bir nevi bir fidanlı yetiştirmedir. Diğer yetiştirme şekli ise tohumlu yetiştirmedir. Bu bitkiyi evinizde, bahçenizde ve balkonunuzda rahatlıkla ve kolaylıkla yetiştirmeniz mümkündür. Ne kadar eşsiz bir görüntüsü de olsa yetiştirmesi sandığınız kadar zor değildir.

Geldik hava çiçeği nasıl yetiştirilir sorusunun cevabına. Biraz önce de belirtildiği üzere, fidanlı ve tohumlu şekilde yetiştirmeniz mümkündür. Eğer evinizde başka bir hava çiçeği varsa, 6 ay ila 1 yıl arasında yavrulama denen kökten gelen diğer çiçeği toprağa alma yöntemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde çoğaltma yapmak, tohumlu yetiştiricilikten daha kolaydır. Eğer doğal olarak büyümelerini istiyorsanız, bu fideleri almak zorunda değilsiniz. Bu işlem için ihtiyacınız olan tek şey, keskin bir bıçak. Basit bir operasyon gibi ele alın. Topraktan çıkardığınız bitkinin kökünden çıkan diğer fideyi bıçak yardımı ile ayırın.

Hava çiçeği tohumlu yetiştirme için çimlendirme için ön işleme gerek olmadan yapılabilir. Bunun için en uygun zaman, yazın başı ve bahar aylarının ortasıdır. Bu zaman içerisinde saksıların içerisindeki torfuların içerisine tohumları bırakın. Bu torfun üzerine 1 cm kalınlığında elenmiş torflu toprak eklemeniz ve üzerine şeffaf bir poşetle hava almayacak şekilde kapatmalısınız. Bu sayede tohumun çimlenmesi için uygun bir zemin hazırlamış olacaksınız. Eğer çiçeği çimlendirme yapmak istediğiniz alandan çıkartmayacaksanız, büyük bir saksı tercih etmeniz gerekir. Bahçe toprağına ekecekseniz, çimlenmeden sonra bitkinizi toprağa ekebilirsiniz. Fakat son don zamanının geçmiş olduğundan emin olun.

Bunada Göz At  Çiğdem çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Hava Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Çok özel bir çiçek çeşidi olan hava çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Hava çiçeği, herhangi bir yere bağlanarak yetiştirilebilir ve çiçek açmak için toprak aramaması en büyük özelliği arasındadır. Güzel bir yaşam sürebilmesi için ihtiyaç duyacağı en önemli şey havadır ve ismi buradan gelir. Çiçeğin İngilizce adı air floverdır. Hava bitkileri yalnızca ilk çiçek açtıktan sonra yavru ürettikleri için, onları çiçeklenmeye teşvik etmek, daha fazla hava bitkisi elde etmenin iyi bir yoludur. Hava bitkiniz sağlıklı olduğu sürece, en sonunda doğru zamanda çiçek üretecektir. Ancak düzgün bir şekilde bakımı yapılan hava bitkileri, bakımsızlara oranla daha fazla çiçek açma eğilimindedir.

Hava çiçeğinin şekli, tipik ev çiçeklerinden çok farklıdır. Yaprakları daha çok akvaryumlarda yetiştirilen su sazlıklarını andırırken, çiçekleri eşsizdir. Düzgün bir bakım yaptığınız sürece düzenli olarak yavrular alabilmeniz mümkün olacaktır. Çiçeklenme, bakıma ve türe bağlı olarak aylar veya yıllar sürebilir.

Hava Çiçeği Bakımının/Yetiştirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Titiz ve hassas bir bakım gerçekleştirebilmek için hava çiçeği bakımının/yetiştirmenin püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Sizler için bu püf noktaları aşağıda sıraladık:

  • Hava bitkileri aydınlık ortamları sevse de doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı. Bu yüzden, evinizde veya balkonunuzda bol ışık alan, dolaylı güneş alan yerlerde bırakılmalı.
  • Aktif sezonda (özellikle ilkbahardan kışın başlarına kadar) Tillandsia’nızı ayda bir kez gübreleyin. Bunu yapmak, daha hızlı büyümeyi teşvik etmenin ve sağlıklı bir çiçeklenme için onları iyi beslemenin bir yoludur. Hava bitkisine özgü bir gübre veya bir bromeliad gübre kullanabilirsiniz.
  • Hava çiçekleri, ortamdaki neme ve temiz havaya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden hava akışının bol olduğu yerlerde daha hızlı bir büyüme sağlarlar.
  • Akşam saatlerinde bulunduğu ortam çok sıcaksa, serinletilmeye ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde çiçek solabilir veya yaprakları döülebilir.
  • Hava bitkisini çok fazla sulamaktan kaçının. Yaz aylarında toprağını kontrol edin ve sıcaklığa bağlı olarak çatlama meydana gelmeyecek şekilde kurudukça sulama yapın. Daha nemli bir bölgede yaşıyorsanız, onları haftada en az 20 dakika suya batırın. Özellikle kış aylarında daha az sulanmalı. Soğuk havalarda toprakları ıslak olursa kökleri çürür ve bitki ölür. Eğer çiçeğiniz açık alanda ve yağmura maruz kalıyorsa, kış aylarında su gelmeyecek şekilde poşetlemeniz iş görür.
  • Hava çiçeği çiçek açtığında onu sudan uzak tutun ve sulama sırasında çiçeğinizin doğrudan su almamasına özen gösterin. Yaprakları suya maruz kaldığında çürüyebilir.
  • Hava çiçeği tutunabileceği objelere ihtiyaç duyar. Tillandsia türündeki hava çiçekleri, farklı bölgelerde yaşayabilmek için elverişli bir adaptasyon yeteneğine sahiptir.
Bunada Göz At  Atlas Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL