İç Mekan Bitkileri Neden Ölür?

İç Mekan Bitkileri Neden Ölür?

Yazar: Emre Genel

Günümüzde evlerin olmazsa olmaz dekoratif nesnelerinden biri olarak iç mekan bitkileri en başta gelmekte. Ancak yapılan araştırmalara göre görselliğin yanı sıra iç mekan bitkilerinin stresi azalttığı ve kişiye kendini daha iyi hissettirdiği de bilinmekte. Öyle ki, iç mekan bitkileri sağlıklı iken oldukça kullanışlı olsa da, yanlış bakım nedeniyle hastalanmakta ve ne yazık ki ölmekte. Bu durumda da bitki severler sıklıkla iç mekan bitkileri neden ölmekte gibi sorular sormakta. Siz de bitki bakımında yaptığınız hataları tekrarlamayarak iç mekan bitkilerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Peki iç mekan bitkileri neden ölür?

Aşırı Sulama

İç mekan bitkileri bakımında en çok yapılan hatalardan biri olarak bitkilerin aşırı sulanması karşımıza çıkmakta. Bitki türü ne olursa olsun, aşırı sulanmayla her bitki ne yazık ki kökleri çürümekte ve kısa süre içerisinde ölmektedir. Bitkinizin suya ihtiyacı olup olmadığını ölçmek için işaret parmağınızı saksının toprağına 3 ila 4 cm girecek şekilde batırabilirsiniz. Eğer bitinin iç kısmı ıslak ise bitkinizin suya ihtiyacı yoktur. Ancak kuru ise bitkinizi sulayabilirsiniz. Eğer bitkiniz aşırı sulamadan hastalanmış ise, dikkatli bir biçimde topraktan çıkarıp çürümüş köklerini makasla kesebilir ve tekrar yerine ekebilirsiniz.

Yetersiz Sulama

Aşırı sulamanın bitkileri öldürebileceği gibi, yetersiz sulama işlemi de bitkilerin ölmesine sebep olmaktadır. Yukarıda yazılanlar geçerlidir. Ancak bir rutin oluşturmak istiyorsanız, bitkilerinize haftanın belirli bir günü olmak üzere çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Ancak bu günlerde de bitkilerinize aşırı su vermemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Gübreleme

Evde bitki yetiştirenlerin en çok yaptığı hatalardan biri de bitkilere gübre vermemesidir. Eski çağlarda bitkiler ihtiyacı olan besinleri topraktan alabiliyor olsa da, günümüzde toprağın verimsizleşmesi nedeniyle bitkilerin gübreye ihtiyacı olmaktadır. Özellikle saksı içerisinde bulunan toprak taze değilse, mutlaka bitkinize gübre vermelisiniz. Bitkinizin ihtiyacı olan gübreyi bitki marketlerden ya da internet sitelerinden oldukça ucuz fiyatlara satın alabilirsiniz.

Bunada Göz At  Guava ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Saksı ve Toprak Değişimi

Son olarak iç mekan bitkileri neden ölür sorusuna saksı ve toprak değişimi yapılmaması örnek gösterilebilir. Öyle ki, bitkiler git gide büyüdüğünden, saksı içerisinde yer alan kökler sıkışmaya başlayabilir ve bu durum da toprağın ve bitkinin daha verimsiz hale gelmesini sağlar. Bitki uzmanları, bitki türü ne olursa olsun her yıl saksının değiştirilmesini önermektedir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL