Jacaranda Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Jacaranda Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Ağaç bakımı

Bahçenizin lavanta kokulu mor çiçeklerle kaplandığını görmek hoşunuza gider miydi? Bu yazımızda jacaranda ağacı nasıl yetiştirilir ve jacaranda ağacı özellikleri nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Jacaranda ağacı, uzun ömürlü, kokulu çiçeklere sahip ve bahçe süsü olarak yaygın olarak kullanılan tropikal bir ağaçtır. Ağaç, kumlu topraklara ve güneş alan kısımlarda dikilmelidir. Özellikle fidan iken çok fazla güneşe ihtiyaç duyabilen ancak fazla kurak zamanlarda yanma yaşayabilir. Toprağa dikilmeden önce saksıda yetiştirmek daha kolay bir hal olacaktır. İlkbahar ve yaz mevsiminin başlarında etrafını mosmor çiçekler açar ve çok yoğun bir kokunun kaynağı olur.

Jacaranda ağacı nasıl yetiştirilir? Bu ağaç, donma riskinin bulunmadığı ve aşırı soğuk olmayan ılık ve sıcak iklimlerde yetiştirilebilir.  Bu ağaç, fidan veya tohum yöntemi ile büyütebilir. Tohumlar yaz aylarında odunsu kabuktan çıkarılır. Fidanlar ise sağlıklı dallarından ucundan elde edebilir. Fidan ile jacaranda ağacı dikmek istiyorsanız, doğru mevsimi seçmeniz gerekir. Bir miktar kabartılan en az 15 cm uzunluğundaki fidanlar toprağa dikilir ve can suyu verilir. Rüzgarlı alanlarda düz ve kabuksuz bir hereke kullanarak düz büyümesini destekleyebilirsiniz.

Tohumlu jacaranda ağacı yetiştirmek için mevsiminde topladığınız tohumları çok dikkatli bir şekilde korumalısınız. Tohumları bir gün ılık bir suda bekleyin ve taze su ile sürekli olarak spreyleme yapın. Çimlenme çoğu tohuma göre daha yavaş olur ve yaklaşık bir aylık süre zarfında çimlenirler. %50 torf %50 perlit karışımında çimlendirme yapabilirsiniz. Çimlenen tohumları drene edilmiş saksılara dikin ve filizlenene kadar toprağını sulu tutun ve aydınlık köşelerde bekletin.

Jacaranda Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Bahçenizde hoş bir koku ve mor bir görsel oluşturan jacaranda ağacının özellikleri nelerdir?

Kahverengi ve gri renklerinde dış kabuğa sahip jacaranda, 20 metreye kadar büyüyebilir. Genç bir fidanken gövdesi ve dalları pürüzsüz bir halde olur büyüdükçe dış yüzeyi pürüzlü bir hal almaya başlar. Açtığı çiçekler salkıma benzer gruplar şeklinde kümelenir ve bir çiçeğin boyu ortalama 5 cm büyüklüğüne kadar erişebilir. Tohumları büyük, kabuksu bir yuva içerisinde yetişir ve olgunluğa eriştikten sonra bu kabuklar açılarak dökülür.

Bunada Göz At  Ağaçlar kaç günde bir sulanmalı?

Jacaranda ağacı, Amerika’nın sıcak bölgelerinde, Avustralya’da ve Akdeniz ikliminde yer alan ülkelerde yetiştirilebilir. Son zamanlarda ev bitkisi olarak yetiştirilmek üzere kuzey iklimine sahip ülkelerde başarılı bonsai ağacı olarak da üretilmeye başlandı. Sıcaklığın -9 derecenin altına düştüğü iklimlerde ölebilir. Ancak daha sonra kökü sağlam kalırsa, tekrar bu kökler üzerinden yeşillenebilme fırsatı bulabilir. Çiçek veren her ağaç gibi, taze çiçekleri koku verir ancak yere düşen çiçekleri yerde kalın bir tabaka oluşturabilir ve balçık halini alabilir. Bahçe kenarlarında kolaylıkla yetiştirilebilir. Trompet aletine benzeyen çiçeklere sahip bu ağacın diğer isimleri: Brezilya gül ağacı, mavi jakaranda, mavi trompet ağacıdır.

Jacaranda Ağacı Yetiştirmenin/Bakımının Püf Noktaları

Jacaranda ağacı yetiştmenin/bakımın püf noktaları arasında bilmeniz gereken ilk şey, aşırı has hassas olduklarını bilmektir. Tohumları dahi en ufak bir zedelenmeye karşı zayi olabilirler. Ayrıca fidanlar 30 cm boyuna gelene kadar hemen her gün bakıma muhtaçlardır. Güneş görmedikleri veya fazla güneş gördükleri taktirde kuruyabilirler. Bu sebeplere bağlı olarak günlük güneş ve gölge ihtiyaçları takip edilmeli. Daha fazla bilmeniz gereken jacaranda ağacı yetiştirmenin/bakımının püf noktaları:

  • İyi drene edilmiş kumlu topraklara ihtiyaç duyarlar ve güneşi çok severler. Düşük besinli basit gübrelerle beslenebilirler. En iyi toprak pH değeri, 6 ila 6.8 civarıdır.
  • Kil, balçık ve kuma toleranslıdır ancak ıslak toprağa ekilmemelidir. Toprağın düzgün şekilde süzüldüğünden emin olun, yoksa mantar kökü çürümesine sebep olur.
  • Sulama için toprağını çok fazla ıslak bırakmamakla birlikte nemli olduğundan emin olmanız gerekir. Yıl boyunca yaprakları güneş sevse de kökleri suya ihtiyaç duyabilir. Kurak mevsimlerde ek sulanma ihtiyacı hissedebilir.
  • Sıcak iklimleri çok sevseler de yüksek sıcaklıkların yaşandığı dönemlerde gövde yanması ile karşı karşıya kalabilirler. Bu tip zamanlarda gövdesinin korunmaya ihtiyacı olabilir.
  • Jacaranda ağacı, çok fazla budama isteyen bir ağaçtır. Sağlıklı ve şekilli yetiştirmenin püf noktası bu şekilde mümkün olabilir.
  • Jacaranda ağacından daha fazla çiçek alabilmek için, ilkbahar mevsiminden önce ince dalları kesilmelidir.
  • Kalın ve gövdeyi zorlayan dalların kesilmesi hayati bir öneme sahiptir. Kalın dallar zamanla ağacın gövdesinin iki ayrılmasına veya kırılmasına sebep olabilir.
Bunada Göz At  Hibiskus çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL