Kakao ağacı bakımı nasıl yapılır? Nasıl yetiştirilir?

Kakao ağacı bakımı nasıl yapılır? Nasıl yetiştirilir?

Yazar: Emre Ağaç bakımı

Kakao, günümüzde en sık tüketilen besinlerden biri olsa da bundan yaklaşık 400 yıl önce dünyanın en değerli besinlerinden biriydi. Gittikçe daha sık yetiştirilen kakao, artık neredeyse dünyanın her yerinde üretilir durumda olan besinlerden birisi. Hal böyle olunca kişiler sıklıkla kakao ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır? Sorusunu sıklıkla sormaktadırlar. Peki kakao ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Kakao Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Eğer kakao ağacı yetiştirmeye karar verdiyseniz merak ettiğiniz konulardan biri de kakao ağacı özellikleri nelerdir konusudur. Kakao ağacı, genel olarak tropikal iklimleri seven ve sıcağa bayılan ağaç türlerinden biridir. Oldukça uzun olan kakao ağacının en belirgin özelliklerinden biri de bu türün yaklaşık 7 ila 10 metre arasında uzunluğa ulaşmasıdır. Kakao ağacının ortalama yaprak uzunluğu 20 ila 30 cm arasında değişmektedir. Kakao ağacı, çiçek açan ağaç türlerinden biridir. Kakao ağacının çiçekleri genellikle pembe veya beyaz renklerdedir. Ancak başka renklerde çiçek açtığı da gözlemlenmiştir. Demet biçiminde açan kakao ağacı çiçeklerinde beş taç yaprağı, beş adette erkek organı yer almaktadır. Kakao meyvesinin boyutları, ortalama 20 ila 30 cm arasında değişiklik göstermektedir. Şekli kavuna benzeyen kakao çekirdeklerinin renkleri genellikle koyu kırmızı ve gövdesi de kırışıktır. Kakao meyveleri, sıradan ağaçların yanı sıra yapraklardan ve çiçeklerden değil, doğrudan ağacın gövdesinden çıkmaktadır. Bir sırada ortalama 30 ila 50 adet arasında kakao çekirdeği yer almaktadır. Beyaz renkli, ete benzer kabukların yer aldığı kakao çekirdeklerinin içi ne yazık ki yenmez.

Kakao Ağacı Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Kakao ağacı bakımının püf noktaları ile siz de kısa süre içerisinde kendi kakao ağacınızı yetiştirebilir ve çekirdeklerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle kakao ağacı, sıcağı oldukça seven ağaç türlerinden biridir. Normal şartlarda tropikal iklimde yetişen kakao ağacı, mutlaka bol bol güneş alan bir yere ekilmelidir. Kakao ağacı, saksı için uygun bir bitki değildir. Ancak fide iken saksıda büyütebilir, daha sonra uygun olan bölgeye ekebilirsiniz. Kakao ağacı, yaklaşık 5 yaşına geldiğinde meyve vermeye başlayacaktır. Bu nedenle sabırlı olmanız gerekmektedir. 5 yaşında meyve vermeye başlayan kakao ağacı, yaklaşık 30 yıl meyve verir.

Bunada Göz At  Ceviz ağacı nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Kakao ağacı, ayrıca bol bol sulamanız gereken ağaç türlerinden biridir. Yetişkin bir fidenin haftada 1 kere bol su ile sulanması uygundur. Ancak yine de kakao ağacının kökleri fazla su ile çürüyebilir. Saksıda yetiştirdiğiniz bir kakao ağacını sulayıp sulamamanız gerektiğini test etmek için parmağınızı toprağa sokabilirsiniz. Eğer toprak kuruysa fidenizi sulamanız gerekmektedir. Ancak toprak nemliyse kakao fidesini sulamanıza gerek yoktur.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL