Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yazar: Emre Genel

Önceden yalnızda filmlerde gördüğümüz kaktüsler, özellikle son 20 yılda popülaritesinin çoğalması ile birlikte günümüzde neredeyse her evde bulunur hale geldi kaktüs bitkisi, özellikle dayanıklı bir bitki olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak bu demek değildir ki kaktüs bitkilerinin bakıma ihtiyacı yoktur. Kaktüs bakımı nasıl yapılır sorusunun cevaplarını bilerek, siz de daha uzun ömürlü, daha sağlıklı ve daha iyi görünen kaktüslere sahip olabilirsiniz. Peki kaktüs bakımı nasıl yapılmalıdır?

Kaktüslerin Yeri

Kaktüs bakmak isteyen kişilerin en dikkat etmesi gereken etmenlerden biri olarak kaktüs bitkisinin yeri karşımıza çıkmakta. Öyle ki, kaktüsler doğaları gereği sıcak ortamlarda yaşamaktadırlar. Bu nedenle kaktüsünüzü evin soğuk ve karanlık bir yerine koyarsanız, kısa süre içerisinde iyi görüntüsünü kaybedecek, hatta ölecektir. Kaktüs bitkisinin mutlaka bol bol güneş ışığı alan bir yerde bulunması gerekmektedir. Kaktüs bitkinizin yeri için evinizin güney cephesi olan bir odasını veya balkonunuzu tercih edebilirsiniz. Ancak kaktüs bitkinizi kış aylarında mutlaka içeriye almalısınız. Soğuk havalar, kaktüsünüzün büyük ihtimalle ölmesine neden olacaktır.

Kaktüslerin Sulanması

Dünya üzerinde kaktüs besleyen kişilerin en çok yaptığı hatalardan biri kaktüsleri sulamak konusundadır. Kaktüslerin en yaygın ölüm nedenlerine bakıldığında, çoğunun aşırı sulanmaktan öldüğü görülmektedir. Yukarıda da bahsedildiği üzere kaktüsler, doğaları gereği sıcak ortamı severler ve ıslak toprak sevmezler. Bu nedenle fazla su onların köklerinin çürümesine ve ölmesine sebebiyet vermektedir. Kaktüslerinizi sulamanız gereken zamanlar, büyüme ayları olan ilkbahar ve yaz aylarıdır. Fakat bu demek olmuyor ki kaktüslerinize fazla su vermelisiniz. Toprağı kurudukça hafif bir şekilde ıslatmanız yeterli olacaktır.

Kaktüslerin Toprağı

Kaktüs toprağı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli etmenlerden biri kaktüs toprağının kireçli olmamasıdır. Her ne kadar dayanıklı bir bitki türü olsa da, kireç kaktüs bitkinizin solmasına neden olacaktır. Ayrıca kaktüslerin toprağının su geçiren türden olmasına da dikkat etmelisiniz. Çöl toprak türü olan kalın kum ve toprak karışımını kaktüslerinizde  kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer etmenlerden biri de kaktüslerin gübrelenmesidir. Öyle ki, kaktüslerinize asla hayvan gübresi vermemelisiniz. Hayvan gübresi, içeriğinde barındırdığı çeşitli besinler nedeniyle kaktüslere oldukça zararlıdır. Bunun yerine kaktüslerinize, bitki marketlerde satılan “çiçek coşturan” gibi besinleri ilave edebilirsiniz.

Bunada Göz At  Guava ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL