Kara Mürver Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Kara Mürver Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Ağaç bakımı

Kara mürver ağacı, çok sık karşınıza çıkabilecek yabani bir bitkidir. Bu bitkinin baharın ilk aylarında kokulu ve canlı çiçekleri olur ve daha sonra bu çiçekler üzüme benzeyen küçük meyvelere dönerler. Muhtemelen daha önce bu bitkiyi pek çok kez görmüş olabilirsiniz. Doğal ortamlarda hızlı bir şekilde büyür ve küçük meyveleri başta kuşlar olmak üzere yaban hayvanları tarafından çok sevilir. Son zamanlarda popüler bir hal almaya başlamış olan kara mürver ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır ve nasıl ekilir gibi tüm soruların cevabı yazımızda…

Kara Mürver ağacı, likör, şarap veya şampanya yapımında kullanmak isteyen kişiler dışında bilhassa yetiştirilmez. Özellikle yaban hayatında çok fazla bölgede yer almalarının sebebi, salkımlarını taşıyan kuşların düşürmesinden dolayı kaynaklanır. Bu sayede uygun ortamda genç gideler hızla büyüyebilir. Kara Mürver yetiştirmenin en iyi yanı ise, kokulu çiçekler ve lezzetli koyu mor renkteki meyveleridir.

Peki Kara Mürver ağacı nasıl yetiştirilir? Bu bitkiyi yetiştirmek basit ve kolay sayılabilir. Çünkü zayıf topraklarda, nemli havalarda ve hatta rutubetli iklimlerde bile yetişebilir. Ancak kurak bir iklime sahipseniz, çok fazla zahmete girebilir ve gene de başarısız olabilirsiniz.  Eğer bir Kara Mürver ağacı yetiştirmek istiyorsanız, bahar ayında taze meyve vermiş bir Kara Mürver ağacının meyvesinin çekirdeklerini nemli ve uygun bir toprağa ekmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında çiçekli olarak da yetiştirilebilir ancak tohumlu üreme şekli daha kesin bir sonuç verecektir.

Kara Mürver Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Bilmeniz gereken Kara Mürver ağacının özellikleri nelerdir? Öncelikle burada yazılanların bir kısmını iyi okumanız, sağlınız açısından önemlidir. Bunun dışında bazı ayrıntılar, yetiştirme yapmak isteyenler için rehber niteliğinde. İşte Kara Mürver ağacının özellikleri:

 • Meyveleri çiğ olarak tüketilmez, acı ve lezzetsizdir ancak meyve sularına katılabilir, kaynatılabilir ve şeker eklenebilir.
 • Çok fazla toprak seçmezler, özellikle ıslak ve gevşek ortamları tölere edebilme özellikleri bulunur.
 • Kolay yetişebilir olmasından ötürü, iklim ve toprak koşullarının uygun olduğu her yerde kolaylıkla büyüyebilir ve yayılabilir.
 • Kara Mürver ağacı 6 metreye kadar uzayabilir ve hanımeli ile ilgilidir. Bazı çeşitleri daha küçük ve tek gövdeli olmasına rağmen, genellikle çalı benzeri bir gövde kümesinde büyür.
 • Kara Mürverin tırtıklı yaprakları dallar boyunca 3 ila 9 yapraklık gruplar halinde büyür. Birbirleriyle zıt bir biçimde hizalanırlar, yani gövdenin bir tarafından diğerine hizalanmazlar, ancak kademeli olarak sıralanırlar.
 • Kara Mürver ağacının özellikleri arasında bilmeniz gereken en önemli şey, meyvelerinin bazı insanlar için alerjik reaksiyona sebep olabilecek olması ve tam olgunlaşmadan önce zehirli olmalarıdır.
 • Kara Mürver çiçekleri ve meyvelerinizden önce dikimden sonra 2-3 yıl beklemeniz gerekebilir. Kara Mürverin çoğaltılması, kesimler daha düşük başarı oranına sahip olduğundan en iyi tohumlu şekilde yapılır. Şans eseri, meyve yiyen kuşların çoğunun gösterdiği gibi, tohumlar çok iyi köklenir ve çok sağlıklı bir ağaç üretebilir.
 • İlkbaharda kokulu çiçekler küçük salkımlar halinde beyaz çiçekler açar. Bu çiçekler daha sonra meyvelere dönüşür. Bu nedenle, meyvelerin de tadını çıkarmak istiyorsanız, çiçeklerin yalnızca bir kısmını hasat etmeniz önemlidir.
 • Kara Mürver ağacı meyvelerinin en güzel yanı ise, gribe karşı etkili bir bağışıklık sistemi kazanmanızı sağlamasıdır.
Bunada Göz At  Turunç Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Kara Mürver Ağacı Yetiştirmenin/Bakımının Püf Noktaları

Her ne kadar kolay bir bitki de olsa Kara Mürver ağacının yetiştirmenin/bakımının püf noktaları sayesinde işinizi şansa bırakmanıza gerek kalmaz. Her şeye rağmen bu ağacı yetiştirmeden önce bilmeniz gereken birkaç nokta bulunur. İşte Kara Mürver ağacı yetiştirmenin/bakımının püf noktaları:

 • Kara Mürver ağacı, köklerinin etrafında yetişen otlardan çok rahatsız olurlar. Bunlardan kurtulmak için otları ellerinizle sökmeniz gerekebilir.
 • Yağmurun olmadığı dönemlerde çok fazla sulamanız gerekir. Çünkü Kara Mürver ağacı nemi çok sever ve kurak havalarda kuruyabilir.
 • Kara Mürver ağaçlarının hızlı büyüyebilmesi için ilk iki yıl boyunca çiçeklerini ve meyvelerini toplamayın ve budama yapmayın.
 • Çok fazla araç trafiği, bitkileriniz için rahatsız edici olabilir.
 • Kara Mürver ekimi en iyi şekilde iyi drene olan, tınlı topraklarda yapılır. Kumlu topraklar, birkaç inç organik madde eklenerek iyileştirilmelidir.
 • Kara Mürver ekerken, çapraz tozlaşmaya izin verdiğinizden emin olun. Bu nedenle, iki veya daha fazla çeşit, yan yana dikilebilir. Onları bir metre aralıklarla dört ila beş metre aralıklı sıralara yerleştirin.

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL