Kardeş kanı ağacı nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Kardeş kanı ağacı nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Ağaç bakımı

Kardeş kanı ağacı bir çiçekten daha fazlasıdır. Sayısız faydası yüzyıllardır bilinmektedir. Zambakgiller familyasının bir üyesi olan kardeş kanı ağacı sert yapraklı bir bitkidir. Yaprakları kılıç şeklindedir. Uzak doğu ülkeleri olan Hindistan, Endonezya ve Çin bölgelerinde yetişmektedir. Muhtemelen adını gövdesinden çıkarılan kırmızı özsuyu ile kırmızı renkli boya yapılmasından almaktadır. Sadece boya yapılması değil binlerce faydasıyla son dönemlerde ülkemizde alternatif tıp bitkilerinin en büyük favorilerindendir. Birçok coğrafya da ejder kanı olarak da bilinir. Sayısız faydası adını efsane yaratık olan ejderha ile özdeşleştirmiştir.  Kardeş kanı ağacı sayısız faydalarından bazıları şöyle sıralanabilir; vücutta görülebilecek dış kanamaları anında durdurur, burun kanaması, âdet kanamalarını da azaltır. Sindirim sistemi problemi olan kabızlığa iyi gelir ve sindirim sistemini düzenler. Stres bozukluğu, uyku problemlerini azaltır. Üst solunum yolları problemlerinden nefes darlığına da birebirdir. Ülkemizde yetişmediğinden kardeş kanı ağacı ancak aktarlarda bulunabilmektedir. Birçok yolla tüketilebilmektedir. Örneğin toz halinde yutulabilir, balla karıştırılabilir veya çayı demlenip içilerek tüketilebilir.

Kardeş kanı ağacı doğanın en büyük hediyelerindendir. Ülkemizde yetiştirme çalışmaları yapılmaktadır ancak istenilen noktada değildir. Ülkemizde çok rağbet gören bir bitki olduğu için yerli üretime geçilirse hem ucuz hem de kolay temini sağlanacaktır. Dünya genelinde elliden fazla türü bulunmaktadır. Saksıda yetiştirilebilen en yaygın cinsi, şifalı yanları olmayan, fazla büyümeyen Draceana Americana’dır. Kardeş kanı ağacı başlıca cinslerinden bazıları; cordyline, yucca, deremensis, janet craig, lemon lime, warneckie, compacta, compacta variegata, white stripe, yellow stripe, green stripe, arborea,  draco, marginata gibi onlarca cinsi daha bulunmaktadır. Ülkemizde saksıda yetiştirilebilecek türlerini yukarıda belirttik. Bu türlerden herhangi birini saksıda da olsa kardeş kanı ağacı nasıl yetiştirilir? Bu bitkinin bakımı nasıl yapılır? Bu başlıklar altında inceleyeceğiz.

Bunada Göz At  Hibiskus çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

WKardeş kanı ağacı nasıl yetiştirilir?

Kardeş kanı ağacı çimlendirme yöntemiyle de büyütülmeye başlanabilir.  Dişli dere kumu ve funda toprağı özel karışımı içinde yapılmalıdır. Yaşlı bitkilerin gövdesinde kesilen dallarda köklendirilebilir. Büyüme dönemine göre farklı boylardaki saksılara aktarılmalıdırlar. Bu işlemler kış sonu, bahar öncesi dönemde yapılmalıdır. Ortam ısısının mevsim şartlarından daha yüksek olması gelişimlerini olumlu etkiler. Kış aylarında on derece sıcaklığa kadar dayanabilirler. Ancak kardeş kanı ağacı için en uygun sıcaklık yirmi ila otuz derece arasıdır. Kardeş kanı ağacı nemli ortamları çok sever. Eğer gerekli nemli ortam sağlanamıyorsa yapraklarına su püskürtülerek solması eklenebilir. Nemli ortamları sevdiği için daha çok gölgede durması uygundur. Böylelikle topraktaki ve bünyesindeki su miktarı korunacaktır.

Kardeş kanı ağacı bakımı nasıl yapılır?

Kardeş kanı ağacını bakımı nasıl yapılır? Genç yaşta ise her bahar döneminde saksısı değiştirilmelidir. İlerleyen yıllarda bu işlem iki üç yılda bir tekrarlanmalıdır. Kardeş kanı ağacının sağlığını koruması ve gelişimini sürdürmesi için yapraklı bitkiler için hazırlanmış özel karışım gübreler kullanılmalıdır. Bu işlem bahar mevsiminde yapılmalıdır. Fazla gübre kullanımı istenmeyen renk değişimlerine yol açar. Nemi seven yapısından kaynaklı yaz aylarında oldukça fazla suya ihtiyaç duyar. Kış aylarında da tam aksi şekilde su miktarı azaltılır. Kuruyan dallar mutlaka bitkiden keskin bir makasla kesilmelidir. Hastalık bulaşmaması, zararlı böceklerin yaklaşmaması için diğer bitkilerden uzak bir noktaya konumlanmalıdır. Yapraklarında böcek oluşumu ve toz birikimini engellemek için yaprakları nemli bir bez yardımıyla silinmelidir. Kardeş kanı ağacı hassas görünse de uygun koşullarda gayet dayanıklıdır.  Kardeş kanı ağacı her evde bulunması gereken nadide çiçeklerden biridir.

 

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL