Kaynana Dili Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaynana Dili Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Çiçek bakımı

Kaynana dili çiçeği (dikenli incir) nasıl yetiştirilir? Bu bitkinin bilinen diğer isimleri, dikenli incir, Hint inciri, Frenk inciri ve dikenli armut kaktüsüdür. Dolayısıyla dikenli armut kaktüsü nasıl yetiştirilir şeklinde arama yapan kullanıcılar için cevap ortak olacaktır.

Kaynana dili çiçeği (dikenli incir) yetiştirmek için tohum veya çoğaltma yöntemini deneyebilirsiniz. Ancak tohumla yetiştirme en az bir yıl sürebilir ve bu süre üç yıla kadar çıkabilir. Gene de tohumla kaynana dili çiçeği (Hint inciri) nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız, çimlendirme yöntemini kullanmalısınız. Çimlenme, uygun hava koşullarına bağlı olarak birkaç hafta veya ay sürebilir. Hava sıcaklıklarının en az 15 derece olduğu mevsimlerde tohumu nemli kâğıt havlularla sarmalı ve çimlenme başlayana kadar nemli tutulması gerekir. Daha sonra yeşillenen ve çimlenen fideler saksılara ve bahçeye alınır. Diğer bir yöntem ise çoğaltmadır.

Çoğaltma tekniğiyle kaynana dili (dikenli incir) nasıl çoğaltılır? Bunu yapmak için olgun bir çiçekten destek çıkarın ve kestiğiniz yer kabuklanana kadar iyileşmesini bekleyin. Daha sonra elde ettiğiniz bu dalın kesilmiş kısmını toprak ve kum karışına dikin ve kök salana kadar desteklerle dik kalmasını sağlayın. Bir ay içinde kök salınımını test etmek için nazikçe çekin. Kolayca gelmiyorsa muhtemelen kök salmaya başlamıştır. Eğer yeterli nem sağlanamamışsa seralama tekniğini kullanın.

Kaynana Dili Çiçeğinin (Dikenli İncir) Özellikleri Nelerdir

Gerçek bir çöl bitkisi olan kaynana dili çiçeğinin (dikenli incir) özellikleri nelerdir?

Prickly pear denilen bu bitkinin Türkçede çok fazla adı vardır ve bu bazı anlam kargaşalarına sebep olabilir. Hint inciri, Frenk inciri, dikenli incir ve dikenli armut bu isimlerden bazılarıdır. Kaynana dili çiçeği, çıkarılabilen dikenleri olan, kuvvetli çöl bitkileridir. Bu yüzden her bahçeye ve her iklime karşı dayanıklı değillerdir ve soğuk havalara karşı çok dirençsizler.

Bunada Göz At  Erica Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu bitkinin dalları, yastığa benzer, yassı bir biçimdelerdir ve kalın gövdelerde büyürler. Boyları yarım metreden 5.5 metreye kadar olabilir toplamda 181 farklı türleri vardır. Günün her saati güneş alan, yaz aylarında cehennem gibi sıcak olan topraklarda çok sağlıklı ve mutlu şekilde büyüyebilir ve suya az ihtiyaç duyarlar. Bu bitkinin çoğu çeşidinin armuda benzeyen meyveleri yenilebilir.

Genel olarak humifusa gibi bazı çeşitler 4. bölgeye soğuk dayanıklıdır. Çeşitler 15 ila 30 cm uzunluğunda, 45 cm genişliğinde alçak büyüyen kaktüs ile 3 metre ila 4.5 metre uzunluğundaki ağaçlara kadar değişir. Haziran- temmuz aylarında çiçek açar ve çiçeğin renkleri türlere göre genelde sarı, mor, kırmızı gibi renklerde değişir.

Kaynana Dili Çiçeği Bakımının/Yetiştirmenin Püf Noktaları

Kaynana dili çiçeği (dikenli armut) çok farklı bakım ve ilgi isteyen, nadir bölgelerde yetişebilen karakteristik bitkilerdir. Bu yüzden kaynana dili çiçeği bakımının/yetiştirmenin püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekebilir.

Eğer uygun iklim ve nem şartlarında yaşıyorsanız, kaynana dili çiçeğinin bakımı kolay olabilir.

  • Dar dikenler kama şeklindedir ve yaz ortasında çiçek açan çiçekler parlak sarı renklerde olur. Çiçekleri, tunas adı verilen yenilebilir mor veya kırmızı meyvelere dönüşür. Bunlar dikenli armutlardır ve  ficus-indica’nındikenli armutları kadar iri ve lezzetli olmasalar da turşuları kurulabilir. Kaynana dili (dikenli armut) bir kaktüstür, bu nedenle her şeyden önce iyi drene olan toprağa ihtiyaçları vardır. Tam güneşte kumlu veya kuvvetli bir şekilde karıştırın. Ayrıca, bitkileriniz kış aylarında sönük bir hal alıyorsa, endişe etmenize gerek yok.
  • Çoğu kaktüste olduğu gibi, kaynana dili çiçeği de günde en az sekiz saat tam güneş almaya ihtiyaç duyar. Bitki ne kadar ışığa ve güneşe maruz kalırsa, o kadar büyük meyveler verirler. Dolayısıyla en iyi sonucu en sıcak ve tam güneş alan noktalarda verirler.
  • Kaynana dilinin gelişmesi için iyi drene olan toprağa ekilmesi gerekir. Kumlu, çakıllı ve kuru topraklar en iyi tercih olacaktır. PH seviyeleri söz konusu olduğunda, dikenli armut özellikle yüksek bakım gerektirmez ve 6 ila 7.5 pH değerlerindeki toprakları tolere edebilirler.
  • Bekleneceği gibi, dikenli armut kaktüsü son derece sıcak havalara karşı dayanıklıdır. Bu nedenle diğer çiçeklere oranla çok daha az sulayın. Çoğu bölgede, tipik yağışınız kaktüsün gelişmesi için yeterli olacaktır. Eğer hiç yağış yoksa, haftada bir sulama yeterli olacaktır.
  • Her kaktüs gibi Hint dikeni de sıcak ve kuru havayı sever. Diğer kaktüslerin çoğundan daha soğuk ve doyurucu olmasına ve 0 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda hayatta kalabilmesine rağmen, ılık sıcaklıklarda daha da büyür (ve daha fazla çiçek açar).
  • Açık havada bahçe toprağına dikildiğinde gübreye gerek yoktur. Bununla birlikte, ara sıra iç mekânda beslenme gerekebilir. Dengeli bir gübre kullanın.
Bunada Göz At  Kahkaha çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL