Kış Mevsiminde Bitki Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Mevsiminde Bitki Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: Emre Genel

Çiçekseverlerin en korktuğu mevsimlerin başında şüphesiz kış mevsimi gelmekte. Bitkiler, zaten oldukça narin canlılar olduğundan, kış mevsiminin zorlu hava şartları çoğu zaman onları öldürmekte. Hal böyle olunca, bitki temasında en çok aratılan terimlerden biri de kış mevsiminde bitki bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir olarak karşımıza çıkıyor. Siz de ufak tefek tüyolar ile bitkilerinizin kış mevsimini canlı ve sağlıklı olarak atlatmasını sağlayabilirsiniz. Peki kış mevsiminde bitki bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kışın Evde Bitki Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, kış aylarında çiçekler bir nevi dinlenme dönemine girerler. Buna kış uykusu da denilebilir. Onlarla fazla ilgilenmenize gerek yoktur ancak en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri çiçeklerinizi soğuktan korumaktan geçmektedir. Bu nedenle balkonda veya cam kenarında duran çiçeklerinizi ev içerisine almakla başlayabilirsiniz.

Bunun dışında kış aylarında hava soğuk olduğundan, bitki toprağında ki su da daha yavaş buharlaşacaktır. Bu nedenle kışın bitkilerinizi çok fazla sulamanız gerekmemektedir. Örneği yaz aylarında her hafta bitkinize su veriyorsanız. Kışın bunu bitkinizin su ihtiyacına göre 2 veya 3 haftada bire çıkarabilirsiniz. Yukarıda da bahsedildiği üzere kış mevsimi çiçeklerin dinlenme dönemi olduğundan, kışın çiçeklere gübre verilmesi tavsiye edilmemektedir. Bu durum bitkinizin mevsimleri şaşırmasına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca bitki böcekleri kışın aktif olmadıklarından, bu aylarda yine bitkilerinizi ilaçlamanıza gerek yoktur.

Son olarak kış aylarında yapmanız gereken şeylerin başlarında kesinlikle bitkilerinizi budamak gelmektedir. Bitkiler, aralık ve ocak aylarında budanmaya oldukça uygundur. Bunun dışında soğuk kış aylarını atlatabilmesi için bitkilerinize aspirin verebilirsiniz. Aspirin, içerisinde barındırdığı besinler nedeniyle bitkinizin gövdesini ve yapraklarını çok daha dayanıklı hale getirecektir. Aspirini ezebilir ve çiçeklerinizi suladığınız suyun içerisinde eriterek bitkilerinize ilave edebilirsiniz. Eğer kış bitkileri bakıyorsanız, bu dönem diğer bitkilerin aksine bu bitki türlerinin coşma ayıdır. Kış bitkileriniz için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, onları direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamaktır. Kış bitkilerinizi günde maksimum 1 ila 1,5 saat arasında güneş alabileceği, fazla sıcak olmayan ancak aydınlık bir ortamda bırakmaya özen göstermelisiniz.

Bunada Göz At  İç Mekan Bitkileri Neden Ölür?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL