Madagaskar Dragon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

Madagaskar Dragon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

Yazar: Emre Ağaç bakımı

Büyük ve güzel yaprakları ile genelde evlere veya ofislere güzel bir süs görevi Madagaskar dragon ağacı ihtişamlı ve asil görünümlü bir bitkidir.

Peki Madagaskar Dragon Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl yapılır?

Madagaskar Dragon Ağacının yetiştirilmesi çok zor olamamakla birlikte özen ve sorumluluk isteyen bir bitkidir.Bu bitki Doğrudan güneş ışığı almamalıdır ve diğer ışıklardan da yaralanma imkanı vardır.

Kış ya da yaz ayı fark etmeksizin oda sıcaklığına yakın derecede yetiştirilmelidir. Madagaskar Dragon Ağacının biraz özen gösterilmesi gereken kısmı şudur. Madagaskar Dragon Ağacı güneş ışığına doğru yönelebilen bir bitkidir. Bu yönelmeleri engellemek için bitkiyi belirli aralıklarla yön değiştirilmesi gerekmektedir. Hava akımlarından kolay etkilenen bu bitkiyi hava akımından etkilenmeyecek yani rüzgârı bol olmayan ortamlarda bulundurmak temel esastır ve bu sorunu ortadan kaldırmak için önlemler alınmalıdır. Her bitki gibi bu bitki de toprağındaki belli başlı vitamin ve mineralleri bünyesine katarak toprağını besin yönünden fakirleştirir. Bunu önlemek için yılda en az bir ya da iki kez vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Saksı değişimi de bu bitki için önemli bir faktördür. Saksı değiştirileceği zaman genellikle yılın sıcak ayları beklenmelidir. Bu aylardan en uygun olanı nisan ayı olabilir. Madagaskar Dragon Ağacı bulunduğu ortamda başka cisimlerle fiziksel temasta bulunmaması büyük önem arz etmektedir. Madagaskar dragon ağacını yetiştirme esnasında sevmediği en büyük özelliklerden bir tanesi ise kış aylarında ortamın oda sıcaklığı 7 C üstünde olması gerektiğidir.

Madagaskar Dragon Ağacı Nasıl Sulanmalıdır?

Madagaskar Dragon Ağacı kış aylarında aşırı soğuktan korunmalıdır ve çok az sulanmalıdır. Yaz aylarında ise bitkinin suya ihtiyacı artacaktır ve Madagaskar dragon ağacı daha fazla su isteyecektir. Yaz aylarında verilen su bir miktar daha artırılmalıdır ki bitkinin gelişimi düzenli olsun. Sulama esnasında su bitkinin toprağının bir kısmında toplanmamalıdır. Su toprağın her yerinde gezdirilmelidir.  Madagaskar dragon ağacını sularken kullanılan kap her zaman aynı olmalıdır ve aynı ölçüde sulanması büyük önem arz eder. Sulamalar aynı günde ve miktar olarak aynı sularla yapılması gerekmektedir. Bitkide çok büyük bir değişim görülmediği sürece kullanılan kap su miktarı ve ölçüsü değiştirilmemelidir. Kış aylarında musluktan gelen su soğuk olabilir. Buna dikkat ederek kışın bitkiye vereceğimiz suyun oda sıcaklığında olması büyük önem arz eder.

Bunada Göz At  Mercan ağacı bakımı nasıl yapılır? nasıl yetiştirilir?

Madagaskar Dragon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Madagaskar dragon ağacının bakımındaki en önemli nokta, doğru budamadır. Madagaskar dragon ağacında eğer birden fazla dal ve gövde var ise kesim işlemi bir tanesinden gövdeye yakın kısımdan yapılmalıdır. Ardından Kesilen parçayı suya koyarak köklenmesi beklenmelidir. Belirli bir süre bekledikten sonra köklenen dal uygun şartlardaki yeni toprak ve saksı ile buluşturulmalıdır. Böylece yeni bir Madagaskar dragon ağacına sahip olmuş olursunuz. Bu işlemi işyerimizde, ofisimizde evimizde çok fazla büyümüş Madagaskar dragon ağacının alt kısmındaki boşluğu bitkinin toprağından çıkan gövdenin 25-30 cs üstünden keserek bitkimizi aynı şartlardaki toprak ve saksıya koyduktan sonra köklendirme işlemine tabii tutarak yeni bir Madagaskar dragon ağacı elde edilebilir.  Madagaskar dragon ağacının saksıda kalan kesilmiş bölümünü hava akımından korumak amacıyla bu kısmı silikon veya mum gibi cisimler kullanarak havayı yalıtarak Madagaskar dragon ağacının hava ile ilişkisi kesilebilir.  Zamanla toprak altında kalan kısım gelişerek yaprak vermeye başlayacaktır. Yeni elde ettiğimiz Madagaskar dragon ağaçlarının bakımını aynı yetiştirme basamaklarını uygulayarak siz de dilediğiniz Madagaskar dragon ağacına sahip olabilirsiniz.

Madagaskar Dragon Ağacının Budanması

Budama işlemi kışın son zamanlarında yapılmalıdır. Budayarak Madagaskar ağacınıza dekoratif bir görüntü verebilirsiniz. Ancak budadığınız Madagaskar dragon ağacından kestiğiniz yerlerin hava almamasına özen göstermelisiniz. Bunun için soğuk olan bir macun ile budanan bölümü kapatabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL