Menekşe nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Menekşe nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Bahçe bakımı Çiçek bakımı

Menekşe, cam kenarları ve bahçelerin dekoru niteliğinde olan, oldukça güzel kokulu, hoş bir çiçektir. Menekşegiller familyasından gelen menekşe, genel olarak mor rengi ile bilinse de, birbirinden farklı yüzlere çeşide sahip bir çiçektir. Sizlere bu yazımızda Menekşe nasıl yetiştirilir ve bakımı nasıl yapılır sorularının yanıtlarını vereceğimiz bu yazımızı okuyarak, Menekşe yetiştirmeyi öğrenmeniz mümkündür.

Menekşe otsu bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. İyi bakılırsa ve gerekli şartlar sağlanırsa, uzun yıllar ayakta kalması mümkün olmaktadır. Uygun doğa koşullarında kendiliğinden yetişebildiği gibi, balkon ve bahçeler de kendine çok sık yer bulmaktadır.

Menekşe, bolca çiçek vermesi nedeniyle sevilen bir çiçektir. Bunun yanında asimetrik bir görüntüye sahip olması, estetik açıdan oldukça önemlidir. Çiçekleri kalp şeklinde olduğu için kolay bir şekilde tanınır. Balkanlar ve Kafkaslarda, kendisine çok fazla yetişme alanı bulabilir. Koku olarak ise hafif ve hoş bir tınısı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı menekşe türlerinin kokusuz olduğunu söylemek mümkündür.

Menekşe, çeşitleri itibari ile de değinilmesi gereken çiçekler grubunda yer alıyor. İlk başta da ifade ettiğimiz gibi menekşe dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak mor renkli menekşe gelir. Fakat bir çok farklı türü olduğunu ifade edebiliriz. Bunlar arasında en bilinenleri Afrika menekşesi, Cezayir menekşesi, dağ menekşesi ve hercai menekşesi olarak sıralanabilir.

Menekşe Yetiştirme

Sizlere yazımızın ilk bölümünde menekşe hakkında kısa bir tanıtım yazısı yazdık. Bu bölümde ise menekşe bakımı hakkında bilgiler aktaracağız. Bunun yanında evde menekşe yetiştirme konusunda bilgi sahibi olmak için yazımızın bu bölümünü dikkatli bir şekilde okumanızı öneririz.

Menekşe yetiştirme aşamasında ilk olarak konum çok önemlidir. Menekşe her ne kadar aydınlık ortamı sevse de, direkt olarak güneş ışığına maruz kalmak istemez. Bu nedenle mutfak gibi havadar bir ortam onun için uygun olacaktır. Aynı zamanda menekşenin nemli ortamları sevdiğini ifade edebiliriz. Evde yetiştireceğinizi düşünürsek, demlenen çayın veya pişen yemeğin buharı menekşenin gelişimine katkıda bulunur.

Bunada Göz At  Kadife Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Menekşenin nemi sevmesi, onun sürekli olarak nemli ortamda bulunmasını sağlamanızı gerektirir. Sulama zamanlamanızı toprağının kurumasına izin vermeyecek şekilde ayarlamanız gerekiyor. Altı delikli bir kap içinde yetiştirmeniz oldukça önemlidir. Bu şekilde nem dengelenir.

Sulama işlemi esnasında, bitkinin çiçek ve yapraklarına su değmemesi, unutmamanız gereken bu noktadır. Bu nedenle dar ağızlı bir kap ve ya sprey sulama şişelerini kullanmalısınız. Bu şekilde direkt olarak toprağa sulama yapmanız mümkün olur. Aksi durumda çiçek zarar görür ve menekşenin ömrü azalır.

Menekşe Nasıl Çoğaltılır?

Menekşe nasıl çoğaltılır sorusu, bir diğer önemli soru olarak karşımıza çıkıyor. Menekşeleri çoğaltmak istediğimiz zaman, ne yapmamız gerektiği oldukça önemlidir. Bu zor gibi görülse bile bazı püf noktaları bu işlemleri kolaylaştırır.

 • İlk olarak sahip olduğunuz menekşenin dallarını budamanız gerekiyor.
 • Çoğaltma işlemi için 3-4 cm sap kalmasına dikkat edin.
 • Bu işlemleri bitkiye hasar vermeden yapın.
 • İçi su dolu bir kap içinde sapları bekletmeniz, köklenmesini sağlar.
 • Saksının delikli olmasına dikkat edin.
 • Organik maddeler açısından zengin toprak tercih etmelisiniz.
 • Saksının çeyreğini toprak ile doldurun.
 • Sap kısmını hafifçe bu toprağa gömün.
 • Yaprakların üst kısmının toprak ile temas etmediğine emin olun.
 • Ekim sonrasında üzerine toprak ekleyin.
 • Sap kısmının 1/3’e yakını toprak altında kalması gerekiyor. Sonrasında ilk suyunu verebilirsiniz.
 • Yazımızın ilk başlarında yer verdiğimiz bakım işlemlerini uygulamanız gerekiyor.
 • 6 aylık süre zarfı sonunda menekşe çiçek vermeye başlar.

Sizlere bu yazımızda menekşe nasıl yetiştirilir ve bakımı nasıl yapılır sorularına yanıt vermeye çalıştık. Sitemizde diğer çiçekler hakkında bilgi almanız da mümkündür.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL