Saat Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

Saat Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

Yazar: Emre Çiçek bakımı

Anayurdu tropikal Amerika’dan yayılan bir bitki türüdür. Çarkıfelek familyasından gelmekte olan bu çiçeğin bilinen 400 adet çeşidi vardır. Türkiye’de süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Gölge alanlarda barınmayı seven sarmaşık türü bir bitkidir. Parçalı yaprak yapısı ile güzel bir görsel sağlarken açmış olduğu rengarenk çiçekleri ile tam bir görsel şölen yaşatmaktadır. Tohum ve çelik yöntemi ile kolayca çoğalabilen bir yapıya sahiptir. Saat Çiçeği Nasıl Yetiştirilir cevabı yazının içeriğinde bulabilirsiniz. İçeriğinde birçok maddeyi barındırmakta olan bir çiçektir. Bu sebeple meyveleri çiğ tüketilebilmekle birlikte alkol yapımında dahi kullanılmaktadır.

Çok sayıda yaşamsal fonksiyona fayda sağlamaktadır. Faydaları ile ünlü Saat Çiçeği Yetiştirilmesi bir hayli kolay bir çiçek türüdür. Gerginlik durumların kurtuluşu olarak kabul edebilirsiniz. Gerek yetiştirilişi gerek ise tüketilmesi karşılığında yaratmış olduğu etkileri fark edeceksiniz. Kullanımı da bir o kadar kolaydır. Çiçekleri meyveye dönüştüğü dönemde toplanarak kurutulur. Kurutulan yaprak ve meyveler demlenerek çay gibi tüketilebilmektedir. Faydaları arasında uykusuzluğu gidermesi de bulunmaktadır. Yatmadan hemen önce tüketilen bir bardak yardımcı olacaktır.

 • İnsan bünyesi üzerindeki etkilerden bahsedilecek olursa şöyle bir sıralama yanlış olmayacaktır;
 • İnsan hayatında engel olunamayan gerginlik ve endişe gibi durumların giderilmesinde yardımcı.
 • Sinirsel olarak rahatlama ve sinir hallerinin giderilmesi.
 • Kronik ya da sinirsel uyku düzeni bozukluklarının giderilmesi.
 • İsteri ya da Parkinson hastalıkları gibi nöbet durumlarının giderilmesi
 • Sinir ağrılarının bastırılmasına yardımcı olarak zona hastalığının giderilmesi

Gibi birçok alanda faydasını görebilirsiniz.

Saat Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Var olduğu ortamda farklı bir renk kuşağı yaratan Saat Çiçeğinin Özellikleri bazı hassasiyetlere dayalı yollardan geçmektedir. Evinizin her alanında yetiştirebileceğiniz bu bitki insan hayatında da birçok etki göstermekte olan bir bitkidir. Soğuk sevmeyen yapısı gereği ilk hassasiyet hava şartları olarak gelmektedir. Bu konu dışında üretimi, bakımı, yetiştirilmesi son derece basit bir bitkidir.

Bunada Göz At  Kanola bitkisi nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Nem olan ve güneş alan her konumda bu çiçeği yetiştirmeniz mümkündür. Abartılı bir şekilde toprak ayrımı gözetmeyen bu bitki bakımı yapan kişilere çok fazla kolaylık tanımaktadır. Çiçeklerinde gelişme alabilmek adına gübreleme ya da vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Eğer vitamin ya da gübre desteği sağlanmazsa çiçek açma duraksayacaktır. Soğuk hava şartlarına karşıda ayrıca korunması gereken bir çiçek türüdür. Uygun alanlarda çok arsız bir bitki olarak tanınan bu sarmaşık türü çok hızlı gelişim sergilemekle birlikte bakan kişileri şok edebilmektedir.

Saat Çiçeği Yetiştirmenin/Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Hemen her mevsimde sıcaklığını koruduğu her alanda çiçek açmak için fırsat arayan bir çiçek türüdür. Bununla birlikte kök attığından itibaren her şekil ve koşulda formunu korumakta usta bir yapıdadır. Sağlık olarak iyi bir konuma ulaşan Saat çiçeği sene içerisinde her mevsim çiçek açabilmektedir. Nem oranı yüksek ve gevşek topraklarda gelişimi şaşırtıcı olabilen bir bitkidir ancak kil içeren topraklarda da verimlilik alınabilir. Bakım olarak özenilen bir saat çiçeği görsel şölen dışında uzun süre hayatta kalabilir peki Saat Çiçeği Yetiştirmenin/Bakımının Püf Noktaları Nelerdir? şöyle sıralamak mümkündür;

 • Tohum ya da çelik yöntemi ile üretilebilir.
 • Ekim ve dikim için gereken koşulların oluşturulması karşısında mevsim ya da bir ekim ayı yoktur. Her mevsim ekilebilir.
 • Toprak ile uyuşması sonrası çok sağlam ve dayanıklı bir yapı ile gelişim gösterir.
 • Nemli ve gevşek topraklarda verimliliği maksimuma ulaşabilir.
 • Güneş gören yerlerde gelişimi daha hızlıdır.
 • Sağlık açısından sorun olmayacak ama görüntüsünü korumak adına budama yapılması uygundur.
 • Hemen hemen yılın her döneminde budama yapılmaya açık bir bitkidir.
 • Çiçeklenme durumunu arttırmak adına kök sabitleme işlemi yapılmalıdır.
 • Bahçede yetiştirilecek bitki için toprağın içerisinde köklerini sabitlemek daha fazla çiçek olarak dönüş sağlamaktadır.
Bunada Göz At  UnutmaBeni (Beni Unutma) Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL