Starliçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Starliçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Genel

Ülkemizde en çok yetiştirilen çiçeklerden biri olan starliçe, aynı zamanda tüm dünyaya yayılmış tropikal bir bitki türü olarak bilinmektedir. Öyle ki, günümüzde hemen hemen her evde bulunan starliçe çiçeği hakkında en çok sorulan sorulardan biri olarak starliçe bakımı nasıl yapılır sorusu karşımıza çıkmaktadır. Peki, ana vatanı Güney Afrika olan, tropikal bir bitki türü starliçe bakımı nasıl yapılır? Starliçe bakarken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

Starliçe Bakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere starliçe tropikal bir bitki türü olarak karşımıza çıkmakta. Öyle ki, starliçe bakarken dikkat edilmesi gerekenler söz konusu olduğunda, bu çiçek türünün mutlaka sıcak ortamda bulunması gerekmektedir. Starliçe çiçeği, doğrudan güneş ışığı alan bir alanda konumlandırılmalıdır. Ancak yaz aylarında ve özellikle öğle saatlerinde, çiçeği güneşin yakıcı etkilerinden korumak için yerini değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Starliçe çiçeğinizi yaz aylarında balkon ve bahçe gibi dış mekanlara koyabilirsiniz. Fakat kış aylarında ölmemesi ve hastalanmaması için çiçek mutlaka iç alanlarda bulundurulmalıdır. Oda sıcaklığı, kış aylarında starliçe bitkisinin yaşaması için gayet uygundur.

Starliçe bakımı sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da bu bitkinin su ihtiyacıdır. Her ne kadar nemli ortamları seven bir tür olsa da, starliçe çiçeği fazla sulanmaktan ne yazık ki hoşlanmaz. Bu bitki türüne yalnızca toprağı kurumaya başladığı zaman su verilmesi tavsiye edilmektedir. Starliçe çiçeğinin toprağının kuruyup kurumadığını anlamak için, parmağınızı 3 – 4 cm kadar çiçeğin toprağına batırabilirsiniz. Eğer hala nemliyse, çiçeği sulamaya gerek yoktur. Eğer toprak kuruysa starliçe çiçeğinize su verebilirsiniz. Eğer net bir rutin oluşturmak istiyorsanız, starliçe çiçeğinizi yaz aylarında 4 ila 5 günde bir, kış aylarında ise 10 ila 12 günde bir sulamayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken çok fazla su kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunada Göz At  Dünyanın En Pahalı Bitkileri Nelerdir?

Son olarak starliçe çiçeğinizi sularken kullandığınız suyun temiz olmasına dikkat edin. Starliçe çiçeği oldukça hassas bir bitkidir. Özellikle çeşme suları içerisinde yer alan kireç, çiçeğin hastalanmasına sebebiyet verecektir. Çiçeği sulamak için paketli sular ya da kaynayıp soğutulmuş çeşme suyu kullanabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL