Ud (Öd) ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Ud (Öd) ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Ağaç bakımı

Ud (Öd) Ağacı, Asya’nın güney kesiminde yetişen, Agarwood veya Gaharu, Aquilaria cinsine ait reçineli bir ağaçtır. Bu ağaç, Himalaye eteklerinden Güneydoğu Asya’ya ve Papua Yeni Gine’nin yağmur ormanlarına kadar uzanan bir büyüme alanına sahip olmasına karşı nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Özellikle Tayland bölgesinde doğal şartlarda yetişen Öd ağaçlarının hemen hepsi yok oldu. Bunun sebebi, ağacın gördüğü rağbet ve kaçak orman kesicileri. Ülkemizde de pek çok kişi bu ağacın özellikleri hakkında az çok bilgi sahibi ve ekonomik açıdan da sizi ihya edecek potansiyele sahip. Ud (Öd) Ağacı nasıl yetiştirilir bunun hakkında çok fazla bilgi yok, çünkü bu ağaç her yerde yetişmiyor.

Öd (Ud) ağacı, zayıf kumlu topraklar da dahil olmak üzere çok çeşitli topraklarda büyüyebilir. Fideler çok fazla gölge ve suya ihtiyaç duyar, ancak hızla büyüyerek, dört yaşından itibaren çiçek ve tohum üretecektir. En az on beş Aquilaria türünün çok aranan agar odunu ürettiği bilinmektedir. Güney Asya’da, özellikle Hindistan’da Aquilaria achalloga bulunur. Aquilaria malaccensis çoğunlukla Tayland, Malezya ve Endonezya’da bilinirken, Aquilaria crassna daha çok Tibet bölgesinde yetişir. Aquilaria grandfolia, Aquilaria chinesis vb. Gibi bir dizi diğerleri de bilinmektedir, ancak bunlar agar ağacı üretimi için nispeten küçük türlerdir.

Ud (Öd) ağacı veya agarwood (oad tree) ağacına yerel halk, “Tanrıların ahşabı” der. Bu ağaç özellikle Hindular için kutsal sayılır ve bu ağaçlardan elde edilen tütsülerin meditasyon için faydalı olduğunu düşünürler. Reçineli odun, tıbbi amaçlar ve parfüm esansı için de kullanılmakta. Bu yüzden uluslararası parfüm üreticileri, kaçak yollarla elde edilen ağaçları dahi tedarikçilerden yüksek fiyatlara almakta ve bu da ağacın korunmasını daha zor bir hale getirmekte. Bu özel ağacı bahçesinde görmek isteyenler için daha fazla lafı uzatmadan Ud (Öd) ağacı nasıl yetiştirilir bakalım.

Bunada Göz At  Şeftali Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle çiftçilik konusunda deneyimli değilseniz, iyi sonuç almanız zor olabilir. Ağacı fidandan yetiştirmeniz için hormon tozuna, sıcak bir iklime ve sağlıklı ve canlı bir fideye ihtiyacınız olacak. Ancak bir ud ağacı bulamayacağınız için tohumdan Ud (Öd) ağacı yetiştirmek daha mantıklı olacaktır. Tohumlar ekilmeden önce sonbahar mevsimlerinde 4 derecede 2.5 ay kışlama işlemine maruz kalmalı. Çimlenen tohumlar iyi drene edilmiş topraklara ekilmeli ve filizler çıkana kadar toprağının nemli kalması gerekir. Tohumlar aydınlık alanlarda ve doğrudan güneş ışığı alanlarda saklanmalı. Bunun için korunaklı mini bir sera en ideali olacaktır.

Ud (Öd) Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Ud (Öd) Çiçeğinin özellikleri nelerdir?

İngilizce oud tree adı verilen bu ağaç, başta Fransa olsa birçok ülkenin peşinde olduğu özel bir bitkidir. Doğal koku bileşenleri sayesinde eşsiz parfüm yapımında kullanılmakta. Modern parfümlerde kullanılan en pahalı hammaddelerden biri olma özelliğine sahip olan bu yağın fiyatı, kilo başına 50 bin doların üzerinde. Bu kadar pahalı olmasının sebebi zor bulunuyor olması ve bu da aynı zamanda bu ağacın saldırıya uğramasına sebep olmakta.

Agarwood, koku yapımının yanında ilaç yapımında da kullanılan çok değerli bir üründür. Nesli tükenmekte olan Aquilaria türlerini korumak için, Aquilaria ağaçlarının toplu ekimi Asya ülkelerinde çok değerli agar odunu elde etmenin sürdürülebilir bir yolu haline geldi. Sadece fizyolojik olarak tetiklenen Aquilaria ağacı agar ağacı üretebildiğinden, agarwood endüstrisinde uzun süredir etkili indüksiyon yöntemleri aranmaktadır.

Aquilaria (Ud ağacı), Indomalayan familyasında endemik olan Thymelaeaceae anjiyosperm ailesine aittir. Bugüne kadar belgelenmiş toplam 21 Aquilaria türü vardır ve bunların 13’ü agar ağacı üreten türler olarak kabul edilmiştir.  Sonuç olarak, cins artık nesli tükenmekte olan türler olarak listeleniyor ve vahşi türlerin şiddetli bir şekilde azalması nedeniyle Nesli Tükenmekte Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) yönetmeliği kapsamında korunmaktadır (Tehlike Altındaki Türlerin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) ile koruma altına alınmıştır ancak bu bile çare olmamıştır.

Bunada Göz At  Rhododendron ağacı bakımı nasıl yapılır? Nasıl yetiştirilir?

Ud (Öd) Ağacı Bakımının/Yetiştirenin Püf Noktaları

Ud (Öd) ağacı yetiştirmesi ve canlı tutulması oldukça zor bir bitkidir ve yüksek oranda iklim konusunda seçici olabilir. Bu yüzden Ud (Öd) ağacı yetiştirmenin/bakımının püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmanız ciddi bir öneme sahiptir.

  • Ud Ağaçları engebeli arazilerde iyi performans gösterir ve deniz seviyesinden 750mtr yüksekliğin bitkilerin gelişmesi için mükemmel olduğu düşünülmektedir.
  • Kırmızı, sarı podzolik, killi kumlu topraklarda iyi büyürler ve 2000-4000 mm arasında değişen, bol miktarda yıllık yağış alan bölgelerde yaşarlar. Bu ağaçları büyütmek için ideal sıcaklıklar % 77-85 gibi oldukça yüksek nem seviyeleri ile 20 ° -33 ° C arasında değişir.
  • Doğal bir ortamda, doğal koşullar altında, bir ağacın asal noktasına ulaşması onlarca yıl alır, ancak tüm bu süreç, teknolojinin müdahalesiyle bir parçaya indirilebilir. Yapay aşılama, süreyi önemli ölçüde kısaltır ve ud ağacının odunu kısa süre içerisinde hasada hazır olur.
  • Tohumun yayılması, hassasiyet ve bilgi gerektiren hassas bir süreçtir. Aquilaria ağacının tohumu tamamen olgunlaşmalı ve kolayca bozulduğu için patladığı anda toplanmalıdır. Ud bitkisi fidanları üretmek için uygun planlama, denetleme ve depolama tesisleri mevcut olmalıdır.
  • Aquilaria bitkisindeki reçineli ahşabın tezahür etmesi dört ayı bulabilir. Reçine, gövdeden

köklere ve dallarının gölgesine kadar ağacın tüm kısımlarında gelişir. Çok soğuk havalarda ağacın gövdesinin korunması gerekebilir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL