Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Çiçek bakımı

Evinizde yetiştirebileceğiniz en güzel ve dünyanın en popüler çiçeklerinden biri yasemin çiçeğidir. Çiçekleri eşsiz ve harika bir kokusu olan yasemin çiçeği, nispeten dayanıklı bir türdür ve doğal bir süstür. Çok popüler bir tür olan yasemin çiçeği nasıl yetiştirilir çiçek severlerin en sık sorduğu sorulardandır.

Bu yazımızda yasemin çiçeği nasıl yetiştirilir detaylı şekilde inceleyeceğiz. Yasemin çiçeği yetiştirmek isteyenler için tohumlu ve çelikleme ile yapılma yöntemlerini ele alacağız.

Tohumla yasemin çiçeği nasıl yetiştirilir:

Ekimden yaklaşık 3 ay önce tohumların iç mekana alınması lazım. Ekilmeden önce tohumları 24 saat ılık suda bekletin. Daha sonra tohumları altı delik plastik bardakların içerisine doldurun ve nemli kalacak şekilde bırakın. Tohumların nemli kalmasına yardımcı olmak için üzerlerini örtün ve doğrudan güneş ışınları altında bırakın. Fideler filizlendikten sonra, yumuşak çiçek toprağına alın ve nemli tutmaya devam edin. Doğru zaman için fidelerin çift yaprak açtığını görmelisiniz. İlk bir yıl içinde bahçeye ekmeniz tavsiye edilmez.

Yasemin çiçeği çoğaltma nasıl yapılır:

Eğer fideleme ile yasemin çiçeği yetiştirmek istiyorsanız, kök uçları sağlıklı bir yasemin çiçeğinden bir dal kesmelisiniz. Yaklaşık 15 cm uzunluğunda dalları kesin ve nemli bir toprağa yerleştirin. Toprağın nemini koruyabilmesi için torbalı bir saksıya alın ve 24 derecelik ısılarda, doğrudan güneş ışını alacak yerlerden uzakta tutun. Bir ay içerisinde köklenen fidanları bahçe toprağına almadan önce saksılara alabilir ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Yasemin tropikal bir bitkidir ve her zaman nemli kalmayı sever. Yeni fidanları günde birkaç kez buğulayamaz veya sulayamazsanız, nemi korumaya yardımcı olmak plastiklerle toprağı kapalı tutabilirsiniz. Toprağı nemli tutmak, bitkinin köklerinin suya batmasına izin vermek anlamına gelmez. İyice suladıktan sonra, ekicinin süzülmesine izin verin ve bir saksı asla su dolu bir tepsi içinde bırakmayın.

Bunada Göz At  Çörek otu çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yasemin Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Yasemin çiçeğinin özellikleri nelerdir? Yasemin çiçekleri yaklaşık 2,5 cm büyüklüğünde olurlar ve renkleri sarı beyaz tonlarındadır.  Çan şeklinde bir kaliks ile doğrusal veya oval parantezli, son derece kısa filamentleri sallayan iki stamene sahiplerdir.

Yasemin tropik bölge çiçekleridir ve bu nedenle yaz sıcaklıklarına dışarıya ekildiğinde en iyi şekilde büyür. Gün boyunca 21 derece sıcaklıkta kalmaları onlar için idealdir. Yasemin çiçeği tam güneşte ve gölgeli alanlarda sağlıklı olarak büyüyebilir. Çeşidine bağlı olarak güneş ihtiyacı değişiklik gösterir.

Haziran ve Kasım ayları arasında ekmek idealdir. Yazın çiçek açan yasemin güneşli bir yerde daha iyi sonuç verirken, kış yasemini gibi diğer çeşitler daha gölgeli bir alana ihtiyaç duyar.

Yasemin’in iyi drene edilmiş ancak nemli, orta derecede verimli kumlu tınlı toprağa ihtiyacı vardır.

Sarım asma çeşidi ekiyor ve yasemin tırmanmasını istiyorsanız, bitkinin bir destek yapısına ihtiyacı olacaktır. Bunun için uzun bir kazık etkili olacaktır.

Yasemin, muazzam bir şekilde büyüyeceği ve kalabalıktan hoşlanmadığı için gelecekteki kök büyümesine uyum sağlamak için en az 1.5 metre aralıkla dikilmeli.

Yasemin çiçeğinin birkaç farklı çeşidi vardır. Bunlar; Arap yasemini, beyaz yasemin, mor yasemin, orman yasemini, kış yasemini ve İspanyol yaseminidir.

Küçük çiçekleri ile narin ve zarif olan yasemin, eşsiz tropikal kokusu ve arıları çeken güzel çiçekleriyle dünya çapında bilinir. Bazı türler sarı veya krem ​​olmasına rağmen yasemin çiçeği genellikle beyazdır ve tüm yıl boyunca çiçek açabilir. Yasemin bir saksıda veya asılı sepet içinde büyüyebilir. Ayrıca doğrudan toprağa ekilebilir.

Yasemin Çiçeği Yetiştirmenin/Bakımının Püf Noktaları

Yasemin çiçeği bir tropikal çiçeği olduğundan, düzgün bir şekilde yetiştirebilmek için bazı ortamları taklit etmek veya özel bir çaba sarf etmek gerekir. Sağlıklı bir şekilde yasemin çiçeği yetiştirmenin/bakımının püf noktaları şunlardır:

  • En iyi sonuçlar almak için, korunaklı, güneş alan bir alanda ancak nemli ve iti drene edilmiş topraklarda alınabilir. Yasemin çiçeklerinin çoğu gölgeli alanlarda yetişebilir ancak tam güneş alan yerlerde de yetiştirilebilir.
  • Yasemin çiçeği çok fazla parlak ışığı seven, ancak öğle güneşinden olumsuz etkilenen bir bitkidir. Sonbaharda içeri girdikten sonra kötü performans gösteren çoğu yasemin, yeterince ışık almadığı için bu duruma gelir. Dikim makinesini, bitki ile cam arasına dik bir perde veya aynı düzene sahip güneye bakan bir pencere ile doğu penceresine yerleştirmeyi deneyin.
  • Kulağa çelişkili gelebilir, ancak hem çok fazla hem de çok az su yasemin bitkilerinde sarı yapraklara neden olabilir. Yasemin, zengin, organik, iyi drene edilmiş topraklarda en iyi performansı gösterir. Toprak nemli olmalıdır, ancak hafif kuru toprak, tercihen sadece sarı yapraklara neden olmakla kalmayıp bitkiyi de öldürebilir.
  • Sararmış yasemin yaprakları da kötü toprak koşullarında ortaya çıkar. Yasemin hemen her toprağı tolere edebilir olsa da asidik olanları tercih eder. Toprağınız çok alkali ise bu dengesizlik sarı yapraklara neden olabilir. Bir kükürt uygulaması veya odunsu organik madde ilavesi pH’ın dengelenmesine yardımcı olabilir, ancak düzeltme yapmaya başlamadan önce toprağınızı test ettirin ve kesin değerleri hakkında fikir sahibi olun.
Bunada Göz At  Marginata çiçeği bakımı nasıl yapılır? Nasıl yetiştirilir?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL