Yıldız Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıldız Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Çiçek bakımı

Yıldız çiçeği tam bir yaradılış harikasıdır ve büyüleyici bir güzelliği vardır. Siz de bu büyüleyici çiçeği evinizde görmek isterseniz, yıldız çiçeği nasıl yetiştirilir öğrenmenin tam zamanı.

Yıldız çiçeği 180 cm’lik saplardan tabak büyüklüğündeki çiçeklere kadar çok farklı formlarda olsa da yetiştirmek ve ekmek için aynı yöntemleri takip edebilirsiniz. Orta Amerika’ya özgü bu çiçekler, uygun mevsim şartlarının yaratıldığı her ortamda yetiştirilebilmekte. İlk bakışta kesme çiçekler olduğunu sanacağınız bu çiçekler aslında bir bahçe çiçeğidir ancak büyüme konusunda huysuz ve nazlı olabildiklerinden birçok durumu göz önünde bulundurmanız gerekebilir.
Bu bitkiler, iyi drene edilmiş toprak ve bol güneş ışığı gerektiren yumrulardan elde edilir. Yıldız çiçeği çoğaltmak istiyorsanız, sıcak mevsime denk gelecek şekilde filizlendirme yapmalısınız.

 Yıldız çiçeği yetiştirmek, kurulumdan itibaren toprağın ve sağlıklı yumruların yetiştirilmesiyle başlar. Bir yıldız çiçeği nasıl yetiştirilir öğrendikten sonra büyük olasılıkla yeni bir hobiniz olacak, çünkü bir sonraki sene çok daha fazla çiçeğiniz olacak. Ancak sağlıklı çiçeklere sahip olmak için, iyi yumrular seçmeniz gerekir. Eğer üzerinde küf veya çürük lekeleri varsa bu sağlıklı olmadığı anlamına gelir.

Bu bitkiler iyi drene edilmiş, asidik tınlıları tercih ederler, ancak ıslak olmadığı sürece her toprakta nispeten iyi büyürler. Yıldız çiçeklerinin büyük kökleri vardır ve bu yüzden 20-30 cm kadar derin kazı yapılması gerekir. Besin yoğunluğunu artırmak için kompost ekleyin.

Yıldız Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir

Yaygın adı daglia olan yıldız çiçeğinin özellikleri şunlardır:

Yıldız çiçeğinin ismi İngilizce adı dahliadır ve Asteraceae ailesinin yumrulu bir üyesidir. Ayçiçeği, papaya ve zinya gibi çiçeklerin akrabasıdır ve ilkbaharda ekilen yumruları yazın uygun ortamda büyüyebilirler. Minyon yıldız çiçeklerinin boyu 2.5 cm boyunda ve lolipop benzeri olabilir ancak bazı çeşitlerinin boyu 40 cm’den 1.50 m’ye kadar değişebilir.

Bunada Göz At  Altın çanak çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Bu türlerden bazıları kuzey kesimlerde büyüyebilirler. Yıldız çiçeğinin yumru adı verilen ve çoğalmasını sağlayan tomurcukları ilkbahar aylarına ekilebilir. Bu bitki ılıman mevsimleri sever ancak çok sıcak iklimlerde de tedbir alınarak yaşatılabilir. Uzun ömürlü bir bitki olarak bilinse de 0 derecenin altında uzun süre yaşayamazlar. Eğer çiçek ölmek üzereyse, kökleri kazılarak yumruları saklanabilir ve ilkbahar mevsiminde dikilebilir. Çiçek, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde kırmızı, pembe, turuncu, beyaz, sarı ve mor renklerde çiçek açar. Köpekler ve kediler için zararlı olduğundan, evde evcil hayvan besleyenlerin iç mekânda yetiştirmesi riskli bir Orta Amerika bitkisidir.

Yıldız Çiçeği Bakımının/Yetiştirmenin Püf Noktaları

Gösterişli, küçük ve birçok farklı renge sahip yıldız çiçeği bakımının/yetiştirmenin püf noktaları şunlardır:

 • Buruşuk veya çürük görünen yıldız çiçeği yumrularından kaçının. Pembe ve beyaz renkli tomurcuklar en iyi sonuçları verir. Ekim yapılırken her yumru ayrı ayrı toprağa gömülür, tıpkı sebzeler gibi.
 • Yıldız çiçeği kökleri için kazdığınız delikler en az 20-30 cm aralıklarda olmalı. Eğer daha uzun ve daha büyük cins çiçekler ekiyorsanız, bu aralık 300 cm’ye kadar çıkmalı.
 • Dikim deliği bitkinin kök yumağından biraz daha büyük olmalı ve toprağa bir miktar kompost veya sfagnum turba yosunu katmalıdır. Ayrıca ekim çukuruna bir avuç boneme karıştırmak da hızlı büyümesine yardımcı olur. En iyi gübreleme 5-10-15 şeklinde, 10 metrekare başına 1 kg’dir.
 • Uzun boylu, geniş çiçekli çeşitler destek gerektirecektir. Dikim zamanında bitkilerin etrafına kazıklar yerleştirin ve bitkiler büyüdükçe bağladığınız iplikleri çözerek yenileyin.
 • Yıldız çiçeği, Temmuz ortasından başlayarak ekimden yaklaşık 8 hafta sonra çiçek açmaya başlar.
 • Dikimden hemen sonra yumruları sulamayın; bu çürümeye sebep olur. Filizler toprağın üzerinde suya görünene kadar bekleyin.
 • Birçok büyük çiçekli bitkiler gibi, büyük yıldız çiçekleri de yağmurdan önce veya sonra, açık çiçekler suyla dolmaya veya rüzgârdan çarpma eğiliminde olduğunda daha fazla dikkat gerektirebilir.
 • Dahlia yaprakları sonbaharda ilk hafif donda bile ölür. Soğuk bölgelerde, yumrular ilk sert dondan önce kazılmalı ve kapalı alanda depolanmalıdır.
 • Yıldız çiçeklerinin ottan uzak tutulması gerekir. Yabani otları önlemek ve nemi korumak için bitkilerin etrafında organik malç kullanın.
 • Soğuk toprakta kurmaya çalışacaklarından, yıldız çiçeği ekme ve yetiştirme söz konusu olduğunda zamanlama özellikle önemlidir. Son bahar donu geçene ve zemin sıcaklıkları yaklaşık 20 dereceye ulaşana kadar bekleyebilir veya seralarda ekime başlayabilirsiniz.
 • Ek olarak, yıldız çiçeği yumrular olarak saklanırken nemi sever, ancak açık havada ilkbahar ve yaz boyunca büyürken çevrelerinde ek nem gerektirmez.
Bunada Göz At  Akasya çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL