Nilüfer nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Nilüfer nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Bahçe bakımı Çiçek bakımı

Nilüfer çiçeği aynı zaman suçiçeği adıyla da bilinmektedir. Muhteşem görüntüye sahip olan bu çiçek, aynı zamanda narin olması nedeniyle de evler için oldukça uygundur. Evin nazlı kızı olarak da bilinir. Sizlere bu yazımızda Nilüfer nasıl yetiştirilir ve bakımı nasıl yapılır sorularının yanıtlarını vereceğiz. BU bilgiler ışığında, siz de evinizde nilüfer yetiştirebilir ve bakımını yapabilirsiniz.

Nilüfer genel olarak baktığımız zaman çöllerde yetişmektedir. Ağustos ve Temmuz aylarında açamaya başladığını ifade edebiliriz. Bunun yanında mor, kırmızı, beyaz ve yeşil renklere sahiptir. Suçiçeği olduğu için çeşme ve havuz kenarlarında çok sık görebilirsiniz. Oldukça önemli bir aksesuar görevi gören bu çiçek, çamurlu suda yaşama özelliğine de sahiptir.

Nilüfer Bakımı

 • Nilüfer bakımı hassas bir konudur diyebiliriz. Bunun nedeni ise bu güzel çiçeğin biraz nazlı olması.
 • Nilüfer humus bakımından zengin topraklar ister. Aynı zamanda buna koyun ve keçi gübresi eklemeniz halinde verim bir hayli artacaktır.
 • Nilüfer tohumunu sivri bir cisim kullanarak delmelisiniz. Bu işlemi yaparken, dokuya zarar vermemeye dikkat edin.
 • Bitkiyi toprağa 45 derecelik açı ile koymalısınız. Aynı zamanda ufak taşlar ile üstünü örtebilirsiniz.
 • Nilüfer için doğru olan saksı, orta boy saksıdır.
 • En önemli dikkat edilmesi gereken nokta; tohumun tamamen sulu yerde tutulmasıdır.
 • Filizlerin suyun altında olmasına dikkat edin. Filizler büyüdükçe az miktar toprak atılması gerekiyor.

Nilüfer günümüzün en fazla tercih edilen havuz süsü bitkisi olarak dikkat çekiyor. 10-20 cm genişliğe kadar büyüyebilen bu bitki, dünyanın her bölgesinde tuz ve sodasız sularda yetişebilir. Aynı zamanda havuz ortamında 1 metre kare onun büyümesi için yeterli olacaktır. Bununla birlikte yaşları arttıkça ihtiyaçları da oldukça artar.

Yetiştirmesi zor ve zahmetli olan bu çiçek, fark etmeden yaptığınız küçük bir hata yüzünden ölebilir. Bu Bitkinin yetiştirme şekli, bitkiyi yerleştireceğiniz havuz özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Genel olarak baktığımız zaman, nilüfer bitkisinin yetiştirme şartları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Bunada Göz At  Şeftali Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Nilüfer Yetişme Şartları

 • Güneşsiz ortamda yetişmeyen nilüfer, güneş doğumu ve batımı arasında her parça ışıktan yararlanmak ister. BU nedenle bitkiyi yetiştirmekte olduğunuz havuz, günün çok büyük bölümü güneş almak zorundadır. Bu güneş en az 4 saat dik açı ile gelmelidir.
 • Nilüfer, Türkiye’nin her bölgesinde yetişebilir. Soğuk ve kışa dayanıklıdır. Fakat daha önce de ifade ettiğimiz gibi yetişeceği havuz en az 50 cm derinlikte olmalıdır.
 • Nilüfer için doğru tabir havuza dikmek değildir. Bitkinin ekim işlemi saksı ile birlikte olur. Saksı havuzun içine konur. 5 sene olgunlaşmış nilüferi dikmek için topraksız havuz tercih etmelisiniz.
 • Nilüfer bitkisinin dikeceğiniz kap, ince ve delikli olmalıdır. Havuzun en az 23 derece olmasına dikkat etmelisiniz.

Nilüfer aynı zamanda Lotus bitkisi olarak da bilinmektedir. Bir çiçeğin bir diğer özelliği ise, online ortamda gelir elde edebileceğiniz bir seçenek olmasıdır. İnternet üzerinden nilüfer satışı yaparak para kazanmanız mümkündür. Bu çiçeği değerli kılan bir diğer faktördür. Genel olarak çiçek satımı internet üzerinde büyük bir paya sahip olsa da, Nilüfer, girişimcilerin değerlendirmesi gereken sektörlerden biridir diyebiliriz. İnsanların hediye olarak birbirine çiçek alması, satış hızının artmasına neden oluyor.

Sizlere bu yazımızda nilüfer nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır gibi sorulara yanıt verdik. Aynı zamanda sitemizde yer alan diğer yazıları okuyarak, bir çok çiçeğin gelişimi, bakımı ve yetiştirilmesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Nilüfer nazlı yapısı ile bu çiçekler arasında ön plana çıkar.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL