Starliçe (Cam Güzeli) Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Starliçe (Cam Güzeli) Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Çiçek bakımı

İsminden de anlaşılabileceği üzere cam güzeli ev ortamlarına çok iyi adapte olabilen bir bitkidir. Bu yüzden evde yetiştirilen en popüler bitkiler arasında yer alır. Cam güzeli bitkisi, teknik olarak tropikal bir çiçektir, uzun ömürlüdür ve sıcak bölgelerde en iyi sonucu verirler. Ve işte cam güzeli nasıl yetiştirilir soranlar için ayrıntılı cevaplar:

Cam güzeli, ilkbaharda son dondan hemen sonra ekilmeli. Bu bitkiler, humus bakımından zengin, nemli ve iyi drene edilmiş toprakları sever. İnce gövdeli bir bitki olduklarından, rüzgâr konusunda korunaklı yerlerde olduklarına emin olun. Bu bitkilere İngilizcede sabırsız bitki derler. Nedeni ise hızlı büyümeleridir ve ne kadar alan varsa o kadar yayılabilirler. Bitkiler ekilmeden önce topraklarına kompost veya yavaş salınan gübreleri karıştırabilirsiniz.  Bitkiler için daha iyi drenaj sağlamak için steril veya topraksız büyüyen bir karışım kullanın.

Organik maddelerle zenginleştirilmiş verimli, iyi drene olan topraklarda. Cam çiçeği, doğrudan güneş ışığından uzak tutarak hafif ila orta gölgede ekilmeli. Bitkilerin köklerini ne kadar nemli tutarsanız o kadar güneşe karşı dayanaklı olurlar. Cam güzeli bitkisini çoğaltmak için, bitkinin büyümüş dallarından birini kesin ve ılık, nemli toprağa dikin. Bitkinin toprağı kesinlikle kurumamalı ve sürekli nemli kalmalı. Toprağa ekilen fidan kök salana kadar sera etkisi yaratmak için örtülmeli.

Fazla nem saksının dibinden akıp gitmeli, böylece fazla gübre tuzları dışarı akar. Malç, toprağı serin tutar ve toprak nemini korur, bu da ısı stresini önlemeye yardımcı olur. Saksı bitkilerini sıcaktan korumak için öğleden sonra gölgeli bir alana taşıyın. Bitkinin gövdesi kalınlaşıncaya kadar kökün yakınlarına sapladığınız bir kazık bağlayarak destek olabilirsiniz.

Cam Güzeli Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Cam güzeli, en çok bilinen ev bitkilerinden biridir ancak bitki hakkında bilinen şeylerin çoğu yanlıştır. Bu bitki hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyenler için cam güzeli çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Bunada Göz At  Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nasıl yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu bitki, impetiens türlerindendir diğer isimleri sultana, dokuma bitkisi ve busy lizziedir. İlk dondan sonra çiçeklenme dönemi başlar ve cüce boyları 20-30 cm arasında büyüyebilir. Diğer çeşitleri ise 1 metreye kadar uzayabilir. Tam gölgede veya kısmi gölgeli alanlarda büyüyebilirler. Zengin, iyi drene edilmiş toprakları severler ve uygun pH seviyesi 6 ila 6.5’dir. İlkbahardan sonbaharın ilk aylarına kadar beyaz, kırmızı, pembe, mercan, mor, sarı ve pastel gibi çok çeşitte canlı çiçekler verirler. Çiçeğin anavatanı Afrika Yeni Gine’dir ancak Avrasya bölgesinde de doğal olarak yetişebilir.

Cam Güzeli Çiçeği Bakımının/Yetiştirmenin Püf Noktaları

Her bitkide olduğu gibi cam güzeli çiçeği bakımının/yetiştirmenin püf noktaları da vardır. Bunun için ışıktan gübreye, topraktan sulamaya kadar pek çok konu hakkında fikir sahibi olmanız bir şarttır. Başarılı bir şekilde cam güzeli çiçeği yetiştirmek isteyenler, aşağıdaki önerileri takip edebilirler:

  • Cam güzeli çiçeklerinin en büyük özellikleri kısmı güneşe karşı dayanıklı olmaları ancak gene de aydınlık alanlarda daha iyi sonuçlar verirler.
  • Organik malzeme ile zenginleştirilmiş, iyi drene edilmiş toprakta cam güzeli çiçekleri iyi sonuçlar verirler. İhtiyaç duydukları suyun köklerinde uzun süre beklememesi için kolay tahliye edilmesi gerekir.
  • Cam güzelleri, haftada en az 5 cm suya ihtiyaç duyabilirler. Sıcaklı sürekli olarak 20 derecenin üzerinde olmalı ve daha sıcak havalarda daha fazla suya ihtiyaç duyarlar.
  • Cam güzelleri ısıya karşı oldukça hassastır. Sıcaklıklarınız 30 derecenin üzerine çıkarsa, haftada en az 20 cm suya ihtiyaç duyacaktır. Saksıdaki çiçekler daha fazla sulamaya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca yapraklarında solma veya dökülme varsa bu susuzluğa işarettir.
  • Cam güzeli çiçeği düzenli olarak döllenirse daha iyi görünür. İlkbahar ve yaz boyunca her iki haftada bir suda çözünür bir gübre kullanılabilir. Diğer bir seçenek ise, ilkbaharın başında ve yine yazın ortasında kullanılan yavaş salınımlı bir gübredir.
Bunada Göz At  Kanola bitkisi nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL