Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nasıl yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nasıl yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Çiçek bakımı

Aşkın Gözyaşları çiçeğinin asıl adı aşkın gözyaşı çiçeğidir. Aşkın Gözyaşları çiçeğinin nasıl yetiştiğine ve bakımının nasıl yapıldığına geçmeden önce, gözyaşı çiçeğinin ne olduğuna bakalım. Aşkın Gözyaşları çiçeğine bu adın verilmesinin sebebi yapraklarının kenarlarının küçük küçük fidelerle dolu olmasıdır. Bu fidecikleri kendi büyümeye başladığından itibaren üremeye başlar. Bu ürettiği fidecikler sayesinde çiçeğin ismi gözyaşı çiçeği oluyor. Peki gözyaşı çiçeği nasıl yetiştirilir? Genellikle rahatlıkla hava alabileceği ortamları sevmektedir. Bu nedenle ev ortamında kesinlikle hava alacağı yerlerde olması gereklidir. Dilerseniz balkonunuzun çok rüzgar almayan bir noktasına, dilerseniz de evinizde kapa aralığında kalmayacak bir noktada muhafaza edebilirsiniz. Aşkın Gözyaşları çiçeği yetiştirilirken güzel bir güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu nedenle güneşin aydınlattığı noktalarda yetiştirmeye özen göstermeniz gereklidir. Bunun yanı sıra direk olarak da güneş ışığı almamasına özen göstermeniz gereklidir. Genellikle kuruduğu zaman kolay kolay pes etmez ama düzenli olarak gözyaşı bitkisinin sulanmaya ihtiyacı vardır. Böylelikle daha canlı ve huzurlu bir bitki olur. Diğer bitkiler gibi sık bir şekilde gübrelemeniz gerekmez.

Eğer evinizde normal bir ev saksısı içinde yetiştirecekseniz, daha kaliteli ve uygun bir toprak seçilebilir. Toprağın kalitesini yükseltmek ve gözyaşı çiçeğinin daha rahat büyümesi için kum eklenebilir. Genelde kış sonuna doğru çiçekleri açmaya başlar. Ev ortamında yetiştiriyorsanız 4 derecenin üstüne çıkmaması gereklidir. Bir diğer sorumuz olan gözyaşı çiçeğinin bakımının nasıl yapıldığına geldiğimizde ise birkaç farklı cevapla karşılaşabiliriz. Bakımını yaparken yine yukarda belirttiğimiz üzere, drenajlı bir toprak kullanmaya özen göstermeniz gereklidir. Gerektiği kadar su güneş alacağı yerlerde muhafaza etmemiz gereklidir. Uzamaya başlaması, çiçek açmaya başlamasını işaret eder. İlk çiçeklenmesinin oldukça bol olduğunu siz de göreceksiniz. Bu gözyaşı çiçeğinin ne kadar çiçeğinin kalıcı olacağına dair bir işarettir. Gözyaşı çiçeğini kesinlikle evde hayvanlarınızın ve çocuklarınızın ulamayacağı yerlerde büyütmeniz önerilmektedir. Zehirli olan gözyaşı çiçeğinin az bir miktar yenmesi bile, tüketen kişinin hastalanmasına sebebiyet verebilir.

Bunada Göz At  Yonca çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Türleri

Aşkın Gözyaşları çiçeğinin türlerinin isimleri duyulmasa da bir çok farklı türü vardır. Bunlardan kimi çiçek açar kimi çiçek açmaz. Ama onların asıl ayrım noktaları yaprakları ve dallarının görüntüsü ve büyüme şeklidir. Yine hepsinin üreme şekli aynıdır. Yanı yaprakların düşen fidecikler sayesinde üremelerini gerçekleştirirler. Gözyaşı çiçeği türlerinin en genel özelliği hızlı ve çabuk bir şekilde üremeleridir. Gözyaşı çiçeğinin başlıca isimleri şu şekildedir;

  • Bryophyllum daigremontianum
  • Bryophyllum delagoense
  • Bryophyllum x houghtonii

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Yetiştirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Aşkın Gözyaşları çiçeğini yetiştirirken dikkat etmeniz gereken ilk püf noktalardan birisi fideciklerinin zarar görmemesini sağlamaktır. Bunun nedeni o fidecikler, çiçeğiniz daha iyi ve sürekli bir şekilde üremesini sağlamaktadır. Ürettiği gözyaşlarını yani fidecikleri toplayıp, tekrardan toprağa ekerseniz, yeni gözyaşı çiçeklerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu çiçekler sıcak ve soğuk ortama çok dayanıklı olmaktadır. İlerleyen vakitlerde fideciklerini döken yapraklar sarılaşmaya, hatta kahverengileşmeye başlamaktadır. Bu noktaya geldiklerinde yaprakları kırıp, alabilirsiniz. Böylelikle yerine daha rahat yapraklar yetişebilir. Fidecikleri siz toplamasanız da bir süreden sonra kendiliğinden düşmektedir. Düşen her bir fidecik bir yeni tohum demektedir. Hatta bazen düşmeyip, yaprağın üzerinde de filizlenme yapabilir. Saksı değişimi gerçekleştirirken, çiçeğinizin köklerine zarar gelmediğinden emin olmanız gereklidir. Eğer gözyaşı çiçeğinizin köklerinden birine zarar verirseniz, çiçeğiniz yaşamsal fonksiyonlarını kaybedebilir. Gözyaşı çiçeğini rahatlıkla dışarıda bir çiçekçide bulabilir, evinizi renklendirebilirsiniz. Tam olarak evinizde bakabileceğiniz harika bir çiçektir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL