Avokado ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Avokado ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Ağaç bakımı

Avokado, uzun yıllardan beri yurt dışında popüler olan bir meyve olsa da ülkemize henüz yeni geldi denebilir. Hal böyle olunca en çok sorulan sorulardan biri de avokado ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır sorusu oldu. Avokado ağacı yetiştirirken, dikkat edilmesi gereken en önemli etken mevsimdir. Avokado ağacı dikmek ve yetiştirmek için en uygun mevsim ilkbahar mevsimidir. Avokado ağacı için yapı marketlerden tohum satın alabilirsiniz. Ancak evde kendi avokado tohumunuzu yapmanız da oldukça basit. Peki avokado ağacı nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Avokado tohumu yapmak için öncelikle ihtiyacınız olan şey olgun ve yumuşak bir avokado. Avokado çekirdeğini dikkatli bir şekilde (çekirdeğe zarar vermeden) yumuşak meyveden ayırın. Ardından avokado çekirdeğini su dolu bir kapa koyun ve bu şekilde yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin. Su mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır. Sıcak veya soğuk su avokado çekirdeğinize zarar verebilir. Çekirdeği suyun içinden aldıktan sonra ilk olarak kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayın. Ardından 3 adet kürdana ve avokado çekirdeğinizin yarısının gireceği genişlikte bir bardak veya kaba ihtiyacınız olacaktır. Kürdanları, avokado çekirdeğinizin 3 tarafından, yaklaşık 1 cm içeri girecek şekilde çekirdeğe batırmanız gerekmektedir. Ardından kürdanlardan destek alacak şekilde avokado çekirdeğinin yarısını suya batırın.

Bu şekilde kap ile birlikte avokado çekirdeğini güneş alan bir odaya yerleştirin. Ancak avokado çekirdeği doğrudan güneş almamalıdır. Bu şekilde bıraktığınız avokado çekirdeği 3 ila 7 hafta arasında alt tarafından çimlenmeye başlayacaktır. Eğer 9 hafta içinde avokado çekirdeğiniz çimlenmediyse aynı işlemi başka avokado çekirdeği ile denemeniz gerekmektedir. Alttan çimlenen kısım yaklaşık 16 cm uzunluğa gelince yarısını kesin ve çekirdeğinizi bu şekilde toprağa dikin.

Avokado Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Avokado ağacının özellikleri arasında ilk olarak bu ağacın uzun süre içerisinde bolca meyve vermesi gelmektedir. Bunun yanı sıra avokado, bol miktarda vitamin içeren besin kaynaklarından biridir. Neredeyse her öğünde yerini alabilen avokado, özellikle A vitamini açısından olan zenginliği ile göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aslında bir meyve olan avokadonun tadı şeker açısından değil, sağlıklı yağlar açısından zengindir.

Bunada Göz At  Rhododendron ağacı bakımı nasıl yapılır? Nasıl yetiştirilir?

Avokado Ağacı Yetiştirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Eğer avokado çekirdeğinizi çimlendirdiyseniz ve diktiyseniz, merak ettiğiniz diğer konu avokado ağacı yetiştirmenin püf noktaları nelerdir konusu olacaktır. Öncelikle avokado ağacınızın fidesine ekstra özen göstermelisiniz. Fide, oldukça uzunca bir süre saksı içinde kalabilir. Bu nedenle fidenizi bahçeye dikmek için acele etmenize gerek yoktur. Avokado, yaz aylarında yetişen bir bitki olsa da henüz fide halindeyken direkt olarak güneş ışığından uzak tutmalısınız. Ancak saksı mutlaka güneş alan bir odada yer almalıdır. Suyu da seven avokado bitkisini bol bol sulamanız gerekmektedir. Avokado fidenizin toprağı asla kurumamalıdır, sürekli nemli kalmalıdır.

Fideniz ilk olarak 30-40 cm boyutlarına geldiğinde, fidenin yarısını budayın. Bu sayede çok daha güçlü ve sağlam kollar elde edersiniz. Eğer avokado fidenizin sarardığını gözlemliyorsanız bu durum fidenin çok fazla sudan köklerini çürüdüğünü gösterir. Böyle bir durumda fideyi sulamayı hemen kesmelisiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL