Çarkıfelek çiçeği nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Çarkıfelek çiçeği nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

Yazar: Emre Bahçe bakımı Çiçek bakımı

Passiflora familyasından olan çarkıfelek çiçeği en kuzeyde yetişen türüdür. Yaklaşık dört yüz türü vardır. Güney Amerika’dan Avrupa’ya oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde fırıldak çiçeği veya saat çiçeği olarak da isimlendirilir. Çok hızlı büyüyen ve yayılan bir türdür ve yılın büyük bir bölümünde çiçeklenir. Mor, sarı ve turuncu renkleriyle güzel görüntü oluşturur. Çarkıfelek çiçeği hem saksıda hem de bahçede yetiştirilmeye uygundur. Güzel görüntüsünün yanı sıra sakinleştirici özelliği ön plandadır. Alternatif tıbbın gelişmesiyle birlikte bir kez daha önem kazanan çarkıfelek çiçeğinin sakinleştirici etkisi nedeniyle yüzyıllardır kullanılıyor.

Getirildiği Brezilya ormanlarındaki kabileler çarkıfelek çiçeğini yaralarının iltihap kapmaması ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullandıklarını tarihi kayıtlardan öğreniyoruz. Ülkemizde önceki yıllarda çarkıfelek çiçeğinin köklerinden yapılan kulak damlaları sütten kesilen bebeklere verilirdi. Uyku problemleri, stres bozukluğu, asabiyet problemleri yaşayanlara teskin edici çay olarak verilirdi. Siz de hemen çarkıfelek çiçeği yetiştirmeye başlayarak size sunduğu şifaları yanlarından faydalanabilirsiniz. Özellikle stresli, kaygılı dönemlerinizde çayını yaparak rahatlayabilirsiniz. Çarkıfelek çiçeği çok yıllıklı, otsu ve asmalı bir bitkidir. Yaklaşık uzunluğu on metreyi bulabilir. Böylelikle sadece bahçenizi süslemekle kalmaz ayrıca kökleri ve çiçekleriyle birçok sağlık problemlerine iyi gelecektir. Çarkıfelek çiçeği güzel görüntüsüyle estetik ve dekoratif, güzel kokusu ve şifalı yanlarıyla mekanınıza ve ruhunuza ferahlık sağlar. Sizde bu zarif çiçeği yetiştirmek ve şifasından yararlanmak istiyorsanız çarkıfelek çiçeği nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır? sorularına cevap bulmanız gerekiyor. Çarkıfelek çiçeği nasıl yetiştirilir ve bakımı nasıl yapılır detaylı olarak ele alalım.

Çarkıfelek çiçeği nasıl yetiştirilir?

Bu çiçek hem saksıda hem de bahçede yetiştirilmeye uygundur. Özellikle bahçenizdeki çit, limonluk ve pergolalara sarılarak büyür gelişir ve kısa zamanda duvarları dahi kaplar. Her mevsim yeşil kalır ve ılıman iklimlerde tüm bir yıl boyu çiçek verir. Ilıman iklimli deniz kenarı bölgelerinde dış mekanlarda yetiştirilebilen çarkıfelek çiçeği, soğuk bölgelerde seralarda ve iyi güneş gören iç mekânlarda yetiştirilirler. Her çeşit toprakta kolaylıkla yetiştirilebilir. Düzenli sulama ve gübreleme sayesinde en hızlı gelişmeyi gösterir. Bahçelerde de en çok güneş alan cephelere dikilir. Mevsim koşullarına bağlı olarak değişen sıcaklık, düştüğünde ısıdan en iyi şekilde faydalanması için güney, güneybatı ve batı cephesi duvarları tercih edilir.

Bunada Göz At  Müge çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?

Çarkıfelek çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Passiflora türü çarkıfelek bakımı çok hızlı gelişen ve çok arsız bir bitkidir. Her fırsatta çiçek açmaktadır. Dayanıklı yapısıyla hastalıklardan ve böceklerden kolayca etkilenmez. Oldukça güçlü ve sağlam bir yapıya sahiptir. Özellikle yerini severse hemen büyümeye ve çiçeklenmeye başlar. En kolay nemli ve emilgen topraklarda hızlıca büyür. Ancak kurak, sert topraklarda bile sorunsuz gelişecektir. Çarkıfelek çiçeği bakımı aslında formunu korumak için yapılır. Budama ile bitki büyümesi kontrol altında tutulmalı, güzel görünümü her daim koruyacak dallanma sağlanmalıdır.

Budama işlemi yılın her dönemi yapılabilir. Sıcak dönemlerde sulamaya daha çok ihtiyaç duyacaktır. Bu sıcak dönemlerde yine dikkatli bir sulama yapılmalıdır. Bütün bitki yetiştiricilerinin en büyük korkusu bitkisel hastalıklar ve haşere istilasıdır. Çarkıfelek çiçeği diğer bitkilerin aksine hastalıklara oldukça dayanıklıdır. Çok az hastalıktan etkilenmektedir. Kendini durmadan yenilediği için uzun yıllar boyunca hayatta kalır. Sarmaşık yapısı sayesinde haşere istilasından da etkilenmez. Böcek oluşumuna izin vermez ve bünyesinde barındırmaz. Ekstra bakım ve ilaçlama masrafı çıkarmaz.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır bahçe bakımıyla uğraşıyorum hobi olarak. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL